Er is dus reden te over om aan te nemen, dat ook de Glenn Martin-toestellen stabiele en goed-bestuurbare machines zijn, hetgeen ook in de practijk voldoende bewezen is. Waren alle voorgaande bewegingen en gedragingen in de lucht theoretisch te verklaren en af te leiden, thans wil ik wijzen op een verschijnsel, dat wel door laboratoriumproeven is aangetoond, doch waarvan men nog geen aannemelijke ver klaring heeft gevonden. In het algemeen is de longitudinale stabiliteit vrij onafhankelijk van de laterale, d. w. z., dat gieren, rollen en slippen bijna geen invloed heeft op de baan van de aeroplane in verticalen zin, dus geen duiken of stampen tot gevolg heeft. Er is echter aangetoond, dat een „side slip" een gering duikmoment tengevolge heeft, hetwelk sterker wordt, naarmate de snelheid der machine grooter is. Hinderlijk is dit echter niet. Wordt de side slip echter zoo groot, dat de lengte-as van het toestel een hoek van om en bij de 15 graden maakt met de oorspronkelijke bewegingsrichting, dan treedt plotseling een zeer sterk duikmo ment op en wel zoodanig, dat bij de Curtiss-machine een druk van ongeveer 50 K.G. wordt uitgeoefend op het hoogtestuur. Deze druk is sterker naarmate de aangrijpingshoek der draag vlakken (angle d'attaque) kleiner en dus de hoiizontale snelheid grooter is. Wat er dus gebeurt bij het even overschrijden van dien „critieken hoek", behoeft niet veel uitleg. Een bestuurder voelt zijn machine slippen. Als regel is de eerste beweging bij dergelijke abnormale bewegingen een vergrooten van de snelheid, daar dit door velen nog steeds als een „cure all" tegen alle mogelijke ongevallen beschouwd wordt Hij schept daardoor een gunstigen toestand voor het op treden van den hierboven bedoelden druk. Overschrijdt hij nu den critieken sliphoek, dan zouialleen een direct aangebrachte tegendruk van 50 K.G. een „nose dive" kunnen voorkomen. Is men niet bekend met deze eigenschap van zijn machine, dan is, wanneer men zich op geringe hoogte bevindt, zooals bij de laatste ongelukken het geval was, een catastrofe bijna onvermijdelijk. 'k zal hieronder doen volgen, wat professor Hunsaker in zijn rapport over „Dynamical stability of aeroplanes" over 880

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 58