dit verschijnsel zegt. „However the change in M. (duikmoment) „is most interesting. For i 12° (i is aangrijpingshoek der „draagvlakken) no change in M. is produced bij yaw, but for ,,i 6° a small diving moment is induced. For an angle of „yaw of 15° or more, this diving moment is enormously increased. „For i 6°, y (d.i. de sliphoek) 15°, M. is 1850 pounds- feet, corresponding to a force on the elevator of naerly 100 „pounds. „If the pilot attempts to turn without banking he may side „slip so rapidly, that he has the relative wind making „an angle of 15° to the longitudinal axis of the aeroplane. „The aeroplane will then tend to dive sharply. Similarly, „an excessive bank may induce a side slip inwards and „the same tendency to nose dive. The cause of this tendency „to nose dive shown here is not understood, but it is signi ficant, that many accidents have occurred to pilots, in turning." Ik ben door het waarnemen van den val van onderluitenant Mosselman gesterkt in mijn overtuiging, dat dit laatste ver schijnsel zich ook bij de Martin-machines heeft voorgedaan. Mij toevallig op het race-terrein Koningsplein bevindende, zag ik dien morgen de T.T. machine opstijgen en een bocht naar links maken. De bocht was buitengewoon vlak, waarop ik een naast mij staand collega attent maakte, er bij voegende, dat dit niet goed zou afloopen. Ik zag toen de machine duidelijk naar bui ten uitslippen en volgde thans met gespannen, aandacht hare bewegingen, daar ik elk oogenblik verwachtte het toestel te zien kantelen en een „feuille morte" te zien maken. Hoe groot was toen niet mijn verbazing, toen ik het toestel plotseling met den kop omlaag zag duiken en bijna loodrecht den grond zag inschieten. Mocht deze lezing van de oorzaak der laatste vliegongevallen de juiste zijn, dan behoeft dit echter volstrekt geen reden te zijn om de toestellen voor onvoldoende stabiel te verklaren. Men zorge slechts steeds in een bocht de machine flink naar binnen te doen hellen en voorkome slippen te dicht bij den grond. Verder zij men indachtig niet steeds als eerste beweging het toestel met den neus naar beneden te richten, doch inte- 881

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 59