Samenstelling en beinapening der Artil lerie üan ons toekomstig Ueldleger. Het is ongetwijfeld een algemeen erkend feit, dat in den tegenwoordigen grooten oorlog de artillerie veel meer op den voorgrond is getreden dan vóór dien werd verwacht. Hooren we hier in hoofdzaak slechts van de bereikte resultaten, zien we hoogstens in de geïllustreerde bladen nu en dan wat plaatjes van de vóór en tijdens den oorlog ontstane wonderen van techniek op artilleristisch gebied, ten gevolge van het uitblijven der Fransche en Duilsche vaktijdschriften kregen we tot nog toe vrijwel niets van belang op organisatorisch gebied. Met bijzonder genoegen werd dan ook zeker van artilleristische zijde kennis genomen van een artikel „De organisatie der Artillerie van het Veldleger", voorkomende in de Nos. 3 en 4 van het Nederlandsche „Artilleristisch Tijdschrift" dat een overzicht geeft van publicaties van de Generaals Rohne en v. Richter, overgenomen uit Duitsche vaktijdschriften. En aangezien de daaruit geputte gegevens op bekwame wijze door den redacteur, den Kapitein der Artillerie J.H. Carstens, in beschouwing worden genomen, en het geheel nog verrijkt is met een polemiek tusschen den redacteur en den Luitenant- Kolonel J. C. Logger, mag gezegd worden, dat we hier met een zeer belangrijke publicatie te doen hebben (2). Toch moeten wij Indische Artilleristen bij het bestudeeren dier beschouwingen steeds goed in het oog houden, dat zij betrekking hebben op Europeesche toestanden. Willen wij van die gegevens gebruik maken voor het ontwerpen van organi satieplannen voor de Indische artillerie, dan behooren we ze terdege te toetsen aan onze bijzondere Indische omstandigheden, waaronder ik zou willen verstaan: Een in het vorige jaar in Nederland nieuw uitgegeven periodiek, dat voorshands een uitnemenden indruk heeft gemaakt. (2) ln latere afleveringen van hetzelfde tijdschrift behandelde majoor van Dam van Isselt het mobielmaken van vestinggeschut. Red. 883

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 61