Ten einde dan verder voor bijzondere gevallen de artillerie van het veldleger te kunnen versterken, moet een deel van het zooge naamde vestinggeschut zoodanig mobiel zijn gemaakt, óf althans voorbereid zijn om mobiel gemaakt te worden, dat het, des- gewenscht, spoedig kan worden aangevoerd daar, waar het noodig is. Voor ons leger klemt naar mijne meening de eisch van beperken der lengte van de artillerie-colonnes zooveel meer nog dan in Europa, omdat onze waarschijnlijke operatiegebieden feitelijk arm aan wegen zijn te noemen. Bereiken wij hier slechts een getal van 5 kanonnen op de 1000 geweren, dan nog zal het dringend noodig zijn, dat de samenstelling der batterijen en afdeelingen wordt herzien om het aantal voertuigen in de eigenlijke gevechtcolonnes te ver minderen, door een deel van de tegenwoordige gevechtstreinen over te brengen naar de brigade- c. q. divisietreinen (algemeene treinen/ Door middel van een uitermate practische werkwijze zal dan moeten worden tegemoet gekomen aan de minder com pacte en dus minder overzichtelijke verdeeling in marschcolonne of gevechtsopstelling. Ik heb hier bijvoorbeeld het oog op Je samenstelling onzer tegenwoordige veldbatterij met een 1ste en 2de afdeeling G. T., welk laatste gedeelte ik als een blok aan het been voor de batterij beschouw; reeds betoogde ik in het Orgaan der N. I. O. V., No. 9 van 1917, de noodzakelijkheid om die 2de afdeelingen G. T. der 3 batterijen van één afdeeling te vereenigen in een afdeelings-G. T. Deze zou mijns inziens kunnen worden beperkt in het aantal der voertuigen door het invoeren deels van lastauto's, die tevens tractors kunnen zijn. Is in groote verhoudingen, vooral voor een optreden der legers buiten de landsgrenzen, voor het snel kunnen steunen der artillerie van het veldleger met mobiel gemaakt vesting- geschut, het meevoeren van een geschutpark noodig, in dit opzicht bevinden wij ons hier, althans voor West-Java, naar ik meen in gunstige omtandigheden door het feit, dat onze waarschijnlijke operatiegebieden niet op zoo grooten afstand van onze stellingen in het binnenland liggen. Slechts zal het noodig zijn, dat de vestingartillerie bewapend is o.a met voor mobielmaken geschikt vlakbaan- en krombaangschut, waarvoor 885

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 63