de samenvoeging tot mobiele eenheden volledig is voorbereid en de transportmiddelen (autotrekkracht) binnen dadelijk bereik zijn. Welke soorten geschut worden in het veldleger onmiddellijk noodig geacht? Per divisie wenscht men in Europa: lichte artillerie, waaronder te verstaan veldvuurmonden (lange) en lichte veldhouwitsersen zware artillerie, namelijk lange 10 cM.-kanonnen en zware veldhouwitsers. Hoe die artillerie in en buiten divisieverband te groepeeren, is mijns inziens hier voor Indië op geheel andere gronden te baseeren dan ginds; ik wil dan ook de daarvoor in het Artille- ristisch Tijdschrift geleverde beschouwingen niet overnemen, doch terzake voor ons doel het navolgende opmerken, respectie velijk ten aanzien van de lichte en de zware artillerie. In het debat in de I. K. V. op 18 December 1916 over de bekende brochure van den Kapitein der Artillerie J. B. van der Poll, „Het tactisch gebruik van onze Veldartillerie", betoonde ik mij voor ons Indisch terrein een beslisten tegen stander van vlakbaangeschut als veldartillerie. Ik meen hier het volgende te mogen herhalen van de toen gegeven motieven, welke te lezen zijn in het door de I. K. V, uitgegeven verslag van den debatavond. Aandachtige bestudeering der brochure bevestigde mijn reeds lang gekoesterde meening, dat in onze Indische terreinen de lange vuurmond onzer veldartillerie (ik zou bijna zeggen) onbruikbaar is, omdat hij de veldartillerie dwingt opstellingen te kiezen, die öf open en bloot liggen voor den vijand, öf den B. C. nopen zich op grooten afstand van zijn batterij op te stellen met al de daaraan verbonden gevaren voor wat betreft de vuurleiding. Inleiders verhandeling geeft mij voor mijn meening de volgende aanknoopingspunten. De voorbeelden op blz. 12 en 13 gegeven van foutieve artilleriestellingen bewijzen tevens, dat de veldartillerie aldaar niet bruikbaar was. Die voorbeelden uit manoeuvres, gehouden in de omgeving van Batavia, zouden nog met ettelijke meer zijn aan te vullen. Trouwens de voorlaatste groote manoeuvres gaven, wat betreft de stellingen in het terrein Buitenzorg- 886

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 64