Tjibinoeng, een zelfde beeld te zien. Wij werken tot onze eigen geruststelling bij zulke gelegenheden te graag met veronder stelde opruimingen e.d., omdat we in werkelijkheid anders zoo veelvuldig tegen de boomen zouden schieten ten gevolge van de gestrektheid der baan. Het lage terrein, in het algemeen dicht bezet met kampong's, dwingt onze veldartillerie tot stellingen in kampongranden op kleine schootsafstanden, wat gelijk staat met zelfmoord tegen over reeds in stelling staande vijandelijke artillerie en zelfs infanterie. Tracht men een grooteren schootsafstand en betere gezichtsdekking te krijgen, door bijvoorbeeld een kampongrij tusschen onze stelling en den vijand te laten, dan is de B. C. gedwongen zichzelf op te stellen in die voorgelegen kampong om het gevechtsterrein te kunnen overzien; alsdan wordt echter de vuurleiding zeer ernstig in gevaar gebracht, doordien de honderden meters lange telefoonverbinding zoo fragiel en kwets baar is, dat een B.C., zelfs bij vredesoefeningen, al met vrees in het hart naar zijn telefoon staat te kijken vuurleiding met optisch seinen kost te veel tijd en is mijns inziens ook te onzeker, omdat één cijfer heel het vuur kan bederven. In bergterrein staan we voor de moeilijkheid, dat we met onze veldvuurmonden meestal boven op de kammen moeten gaan staan, eerstens om niet tegen de kruin te schieten, tweedens om zooveel mogelijk vlakke emplacementen voor de kanonnen te vinden. Hoe nauwkeurig aan deze eischen moet worden voldaan, zag ik in de practijk tijdens eene S.i.a.t., waar tot tweemaal toe projectielen vlak vóór den vuurmond aansloegen en sprongen en een snelvuur op een slechts kort zichbaar doel geheel mislukte, doordien de kanonnen hun vasten stand verloren, als gevolg van het feit, dat de staart der affuit iets te laag stond ten opzichte van de steunpunten der raden. Boven op den bergkam gaan staan staat ook weer gelijk met zelfmoord, want de meters lange vuurstaal doorboort elke lichte maskeering. Opstellingen, als door inleider op blz. 42 zijner brochure worden aanbevolen, n.l. op de contra-helling van den achtergelegen kam, hebben natuurlijk groote voordeelen, doch eerstens acht ik dit recept te veel ontleend aan het toe- 887

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 65