1. dat de Franschen getracht hebben het vlakbaanvuurhunner veldartillerie te krommen middels op de projectielen aan gebrachte platen, 2. dat het vrij zeker onmogelijk is, dat de Fransche veld artillerie veel heeft meegewerkt aan de vernieling van de vijan delijke loopgraven, die zoo nabij de eigen loopgraven lagen, 3. dat, volgens photo's in de illustraties, alle mogelijke soorten krombaanvuurmonden bij elkaar zijn gehaald, blijkbaar om tegemoet te komen aan het nadeel van het vlakbaanvuur uit de veldvuurmonden. Dat die veldartillerie intusschen bij de groote „Offensives" van Champagne en de Somme uitstekend werk zal hebben geleverd door beschieting van het achtergelegen terrein en daardoor belette het oprukken der reserves, is buiten twijfel. En dat de Duitschers erkenen op artilleristisch gebied veel ge leerd te hebben van hun tegenstander, is ook zekermen stelle dit echter niet te veel op rekening van de technische waarde van den 75 mM. (onze 7.5 cM. is bijvoorbeeld heel wat vol maakter als schiet- en als voertuig), doch meer op den graad van geoefendheid der Fransche artilleristen. Naar mijne meening heeft ook de Fransche veldartillerie slechts beperkt werk kunnen verrichten en zal men er pijnlijk het gebrek aan veldhouwitsers hebben gevoeld, want van de z.g. Plaque Ma- landrin, die aan het veldprojectiel een meer gekromde baan moest geven, hebben we sinds het uitbreken van den oorlog niets meer gehoord; als dit hulpmiddel geen totale mislukking is geweest, kan het toch slechts zeer geringe resultaten hebben opgeleverd. Al het voorgaande tezamen genomen, M. M. H. H. (ik zeide het reeds, het zijn nagenoeg alle gegevens ook door Inleider vermeld in zijn brochureheeft mij tot de conclusie gebracht, dat wij met den vlakbaanvuurmönd bij de bereden artillerie in ons Indisch leger op den verkeerden weg zijn, omdat technisch de uitvoering der logische tactiek in vele gevallen onmogelijk zal zijn. Mijn slotwoord luidde: „Voor veldartillerie of bergartillerie met lange kanonnen zal menige tactische opdracht öf onuitvoerbaar zijn öf het eigen leven kosten." 890

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 68