En mijn conclusie was dan ook, dat elke uitbreiding, die wij aan snelvuurgeschut bij ons veldleger zouden krijgen, moest bestaan uit krombaangeschut, waarvoor ik als ideaal, zoowel voor de veld- als de bergartillerie, lange houwitsers wenschte met een patroon voorzien van een driedeelige lading; met de geheele lading zou het vlakbaanvuurmet de kleine lading zelfs het mortiervuur zijn ie imiteeren. Raadde ik destijds nog slechts elke vermeerdering te doen bestaan uit krombaangeschut, thans zou ik veel liever nog bedoelde lange houwitsers als eenheidsvuurmond respectievelijk voor de veld- en de bergartillerie willen zien ingevoerd, met overbrenging van de tegenwoordige lange veldvuurmonden naar de stellingartillerie. Met dergelijk geschut zouden wij ons, voor wat betreft de batter ij stellingen, vrijwel onafhankelijk van begroeiing en geacci denteerdheid van het terrein kunnen rekenen. Geen pijnlijk lang zoeken dan meer naar stellingen, van waaruit viakbaangeschut kan vuren; alleen de B. Cn. hebben een opstelling te kiezen, van waar zij het gevechtsdoel kunnen zienmet een snel te leggen telefonische verbinding van betrouw baren telefoonkabel is het vuren dan in korten tijd verzekerd. Ik las dan ook met groot genoegen in een naschrift van Luitenant-Kolonel Logger bij meergenoemd artikel in het„Ar- tilleristisch Tijdschrijft" „Het zou mij niets verwonderen, als wij na den oorlog een „geheel anderen kant uitgingen, wat betreft de bewapening der „veldlegers met artillerie. Het wil mij toeschijnen, dat de te genwoordige lange veldkanonnen van een kaliber van 7 a 8 cM. „hun langsten tijd van bestaan hebben gehad en plaats moeten „maken voor een korteren -vuurmond van een kaliber van 10 cM. met een dracht van 10 K.M., welke dan, zooals „nu met de kanonnen van 75 cM. het geval is, de eenige „bewapening der veldartillerie zal uitmaken." Geheel in mijn lijn dus of eigenlijk, wij beiden in de lijn van den bekenden Oostenrijkschen schrijver Johan Hanika, die reeds in 1907 een lans brak voor zulk een eenheidsvuurmond op grond van de ervaringen uit den Russisch-Japanschen oorlog. 891

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 69