nu eenmaal niet voorzien is van een dubbel stel benoodigd- heden voor de alsdan soms geruimen tijd zelfstandig blijvende eenheden Overigens kan in'een defensieve opstelling de splitsing tot zelfs in alleenstaande stukken, natuurlijk ook voor de 3-stukkenbatterij, zondér bezwaar plaats hebben. e. uit een mobilisatieoogpunt acht ik de verdubbeling van 2 vredesbatterijen tot 4 oorlogsbatterijen beter dan het thans voor onze veldbatterijen bestaande systeem Het bij die verdubbeling in het Nederlandsche leger onder vonden bezwaar van de onderlinge afhankelijkheid der z.g. A.-en B.-batterijen, kan door een gewijzigde vredes organisatie opgeheven worden Ik vermeen overigens te mogen aanhalen uit het artikel in het „Artilleristisch Tijdschrift", dat de schrijver in het door hem gegeven ontwerp voor de organisatie der artillerie van het Nederlandsche leger, de 3-stukkenbatterij heeft behouden, en in de motiveering o.a. spreekt van „de thans bestaande, goed voldaan hebbende organisatie." Zijn in het voorgaande kaliber, geschutsoort en samen stelling van batterij en afdeeling besproken, thans wil ik overgaan tot het aangeven van mijn denkbeelden omtrent de organisatie der artillerie in het groote kader van ons toe komstig veldleger. Wanneer ik van „toekomstig" spreek, bedoel ik de naast liggende toekomst der eerste zes a tien jaren, omdat het mij, gelet op de soms zoo plotseling optredende groote wereld gebeurtenissen met haar geheel onvoorziene gevolgen en de zich zoo snel ontwikkelende techniek, voorbarig lijkt om organisa tieplannen te maken voor verder gelegen toekomst. Wie had bijvoorbeeld een 15 jaar geleden kunnen denken aan een ontwikkeling der Nederlandsche krijgsmacht als thans te zien is? Wie had toen eenige gedachte aan bommenwerpers, escadrilles vliegtuigen, vliegtuigafweergeschut, tanks, enz.? Wie kan thans zeggen, hoe over twintig of vijf en twintig jaren de verhou dingen zullen zijn in de Indische Maatschappij, gelet op de in gang zijnde evolutie in hetlnlandsche gedeelte daarvan? 895

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 73