De Heer van de Wijnpersse betuigt instemming met hetgeen de Heer Hackstroh opmerkt over het verschil tusschen gewapend en ongewapend beton, maar ten opzichte van de conclusies is Schr. eene verschillende meening toegedaan. Alle materialen hebben verschillende eigenschappenhet komt er op aan beschik bare materialen te gebruiken op de wijze, waartoe het geschikt is. Schr. begint nu met beantwoording van de vraag, of er bij verdedigingswerken gelegenheid is gewapend beton te verkiezen boven elk ander beschikbaar materiaal. Hij beantwoordt deze vraag bevestigend, daarbij erop wijzende, dat gewapend beton overal hout vervangen kan en boven dit materiaal zeer belangrijke voordeelen bezit; hij komt tot de conclusie, dat gewapend beton uitstekend dienen kan in de functie van dragend en overspannend bouwdeel. Over de geschiktheid van gewapend beton voor verdedigingswerken moeten, volgens Schr., proeven licht verschaffen; hij geeft daarbij aan de richting, waarin die proeven moeten plaats hebben, nl. scheiding tusschen de functiën weerstand tegen indringing en ondersteuning der beschermende deklaag. Ook bij ons is gewapend beton geen zeldzaamheid meer en daarom is het te hopen, dat deze gedachtenwisseling de ernstige aandacht van onze genie hebben zal, De Eerste-Luitenant H. Voorwalt geeft beschouwingen over organisatie, bevelvoering en gebruik van eene verkenningsvlieg- tuigafdeeling, een zeer lezenswaardig stuk, waaruit duidelijk blijkt, dat men eene vliegafdeeling niet zoo maar uit zijne mouw schudt. Majoor van Dam van Isselt, van wiens hand reeds zoovele bijdragen over de verdediging van den vaderlandschen bodem verschenen, behandelt de zg. kringenwet van 1853, welke niét in overeenstemming is met de hedendaagsche oorlogsmiddelen en dus dringend herziening behoeft. In de eerste dagen van Aug- 1914 had men den achterstand van 50 a 60 jaren kunnen inhalen, indien toen alles tot 2500 a 3000 M. van onze perma nente liniën was neergehaaldnu zulks verzuimd is, kan het beoogde doel alleen geleidelijk worden bereikt Voorts bepleit Schr. de vorming van zg. militaire grenzen door eene sterke, plaatselijk georganiseerde landweer (kust- en grenstroepen) om bij het uitbreken van een oorlog niet onder den voet geloopen te worden. Ten slotte de gewone rubrieken. Ad. Int. 910

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 88