uitvoerbaar zijn. Aan dezen Iaatsten eisch is het moeilijkst te voldoen. Voor onze omstandigheden is het bovendien gewenscht, dat weinig aanvoer van materialen noodig is, daarom moet zoo veel mogelijk gebruik gemaakt worden van plaatselijk aanwe zige hulpmiddelen en is in dit opzicht veel te leeren van de versperringen, die vroeger de Inlandsche vijand toepaste: bam- boedoeri, randjoes e. d. Kunstmatige hindernissen. De voornaamste zijn inundatiën, ijzerdraadversperringen en mijnen. A. Inundatiën. Het geïnundeerde terrein mag niet bevaarbaar worden, dus maximum waterstand 0.3 M. Draszetten is desnoods reeds voldoende, in het algemeen verhindert het verhoogen van den grondwaterstand het zich ingraven van den vijand. Hetgeheel inun- deeren heeft echter het groote voordeel, dat de vijand de in het terrein aanwezige slooten, greppels e. d. niet kan waarnemen. Een hoofdeisch is, dat de verdediger den wateraanvoer en -afvoer kan beheerschende vijand moet niet meer kunnen aftappen of aanvoeren, dan wij kunnen aanvoeren of aftappen men dient daarom volledig op de hoogte te zijn van den waterstaatkundigen toestand op het gevechtsveld. In de N. H. W. L. staat daarom de dienst der inundatiën buiten groeps verband, rechtstreeks onder het liniecommando. De meeste terreinen zijn niet zoo vlak, of er zijn kom- scheidingen noodig; deze zijn zoo mogelijk minstens 10 M. breed te maken, daar anders vernieling door geschutvuur ge makkelijk is, waardoor gedeeltelijke aftapping of (en) over voering kan ontstaan. Verder dient bij het graven der eigen stellingen rekening gehouden te worden met het waterpeil bij een mogelijke nog te stellen inundatie. Op Java zullen inundaties in de vlakte dikwijls zijn toe te passen, sawahterrein is er uitstekend voor geschikt; er dient echter rekening mee gehouden te worden, dat sawah's, die enkele dagen droog staan, goed begaanbaar zijnde zekerheid moet dus bestaan, dat men ze onder water kan houden. Het 830

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 8