Boekbespreking, Kort na elkander verschenen de Mededeelingen No. XV en No. XIII van het Bureau voor de bestuurszaken der Buitenbezit tingen bewerkt door het Encyclopaedisch bureau. Het eerste werkt bevat een Memorie over de Soela-ellanden „samengesteld door" den officier belast met de verkenning dier eilanden P. van Hulstijn, het tweede heeft tot titel Halmahera en Morotai, „bewerkt naar" de memorie van den kapitein van den genenden J.M. Baretta Beide mededeelingen zijn „een gevolg van het besluit der Regeering om die eilanden in het Oostelijk deel van onzen Archipel, waaromtrent de feitelijke gegevens nog niet ruim voor handen, althans niet behoorlijk geordend waren, door officieren verbonden aan den Generalen Staf te doen verkennen". Bij de instructie was een schema gevoegd van den inhoud en de indeeling van militaire memoriën. Dit schema is in de Mededeeling omtrent de Soela-eilanden, blijkens de inhoudsopgave, bewaard gebleven, in die omtrent Halmahera en Morotai niet, wat wij jammer vinden, omdat het wenschelijk is gebleken voor de indeeling van memories een bepaald standaard model te .volgen, waardoor zij gemakke lijker zijn bij te houden. In het voorbericht van Mededeeling XV wordt in een beoor deeling getreden van het door den heer van Hulstijn geleverde werk, wat o i. niet op den weg ligt van het Encyclopaedisch bureau. Verder nemen wij in het volgende alleen Mededeeling XIII in beschouwing. In het voorbericht staat, dat Morotai en Halmahera 24 October 1911 tot en met 8 Maart 1912 bereisd werden. Dit is onjuist en moet zijn van 5 April 30 Juli 1911 en van 16 September 1911 8 Maart 1912. Het journaal is blijkbaar niet geraadpleegd (gedeeltelijk werd dit gepubliceerd in het Tijdschrift K.Ned Aard.Gen 1912 blz. 342 350). Wat verder medegedeeld wordt omtrent een door mij „samen gestelde" kaart berust waarschijnlijk op een vergissing. Door mij werd geen kaart samengesteld, wat te begrijpen is, gegeven den korten duur der verkenning. In 1914 werd mij de schets kaart toegezonden ter corrigeering van de spelling der namen. 917

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 95