een van de hoofdbezwaren, die ik tegen het verwerken van die memories door dat bureau heb, al ben ik het overigens met Teysmannia eens, dat de uitvoering uitstekend is. M. i. zou het beter zijn den oorspronkelijken opsteller de gegevens ter beschikking te stellen, die bij dat bureau beschikbaar zijn, en de verdere bewerking dan aan hem op te dragen, zeker hem een stem in het kapittel te geven, waartoe gelegenheid was, daar ik reeds vier jaar in Indië terug ben. Nu hoorde ik sedert de indiening van het rapport, begin 1913, er niets meer van, zelfs gewerd mij geen bericht van goede ontvangst. Beter nog zouden m. i. militaire memories voor publicatie geschikt dienen te worden gemaakt door den Generalen Staf. Het verzamelen van gegevens omtrent de Buitenbezittingen is bij uitstek werk voor stafofficieren. Aan die stafofficieren zou dan personeel van eenige andere departementen dienen te worden toegevoegd, waardoor tegelij kertijd en in onderlinge samenwerking meerdere gegevens van practisch nut voor de verdere ontwikkeling van het land zouden kunnen worden verzameld. Bij de verkenning door kapitein Hulstijn verricht is daarmede reeds eenigszins rekening gehouden. Wij ondervonden herhaaldelijk het bezwaar van de geringe voorbereiding, de weinige hulp van de zijde van het civiel bestuur en de gebrekkige uitrusting. Slechts één Inlandsch verkenner werd medegegeven en die was nog geruimen tijd wegens ziekte afwezig. De foto's we den met een eigen toestel gemaakt. Bij de Topografische inrichting was alleen een vrijwel on bruikbare Nettel camera 9X12 beschikbaar. Fondsen voor het aanleggen van verzamelingen ed. waren niet toegestaan. Wij hopen dan ook, dat de omstandigheden spoedig zullen toelaten de nog niet verkende eilanden groepen derMolukken, genoemd in het voorbericht van aflevering XV, te doen verkennen en dat men zich daarbij dan op een ruimer standpunt zal stellen. J. M. Baretta, Luitenant-Kolonel der Infanterie. 921

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 99