is een voordeel, indien de eigen opstelling aan de hooge zijde van het terrein ligt, aanvoer van water is dan steeds mogelijk; in het omgekeerde geval kan de vijand den aanvoer stop zetten. Inundeering kan geschieden 1. door opstuwing van beken e. d.in den drogen tijd is het gemakkelijk, in den regentijd is het maken van stuwen met primitieve hulpmiddelen vrijwel onuitvoerbaar; 2. door inlaten van hooger water; dit zal in sawahterrein het meest voorkomen. Kunstmatig opvoeren door bemaling zal hier zelden of nooit toepassing vinden. De breedte der inundatie is zoo groot mogelijk te nemen, groote breedte belemmert artillerieopstelling en waarneming door den vijand; de inundatie moet liefst doorloopen tot vlak voor de stellingde hwl. mag echter geen waterkeering zijn, terwijl zij de grens der inundatie niet zoo getrouw moet volgen, dat deze laatste voor den vijand het beloop der stelling aangeeft. Nadeelen van inundatiën zijn: 1. maskeering is vrijwel onmogelijk (in sawahterrein spreekt dit bezwaar niet); 2. sparen van doorgangen op de meest gewenschte plaatsen is on mogelijk; zij belemmeren dan ook ten zeerste het eigen offensief (Yserlinie) en passen dan ook geheel bij een passieve verdediging. De groote voordeelen van inundatiën zijn, dat zij weinig werk en geen materialen eischen. (Zie o.m. Mavors 1915 en 1916 „Militaire onderwaterzettingen", door W. E. Van Dam van Isselt.) B. IJzerdraadversperringen. In den tegenwoordingen oorlog hebben ijzerdraadversper ringen een enorme toepassing gevondenin het oog is echter te houden, dat de hierbij betrokken groote industriestaten over een onbeperkten voorraad kunnen beschikken; hier zullen ook alle andere middelen moeten worden toegepast. Voor draad wordt thans alleen prikkeldraad gebezigd, zelfs zeer zwaar draad, bestaande uit 1 draad van 3 en 1 van 4 mM., voorzien van zeer groote prikkels; ook staaldraadtouw voorzien van groote spijkers schijnt door de Duitschers te zijn toepast. Wij zullen hier alleen te maken hebben met het bekende draad bestaande uit 2 draden, elk van 2 mM.; te rekenen zal daarbij ook zijn op 831

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 9