Gedachten omtrent de toekomstige taak onzer inianteriedepots bij mobilisatie en eene uerbeterde recrutenopieiding, ook in nerband met den dienstplicht. Het nieuwe stelsel van legervorming, dat, wat betreft de met Eur. gelijkgestelde Nederlandsche onderdanen, woonachtig op Java, reeds een begin van toepassing gevonden heeft, zal o. m. ten gevolge hebben, dat bij mobilisatie, naast het actieve leger, de zoogenaamde „Legerreserve" en de Depots, waarbij de tot het leger behoorende militairen, die nog in het stadium van africhting verkeeren, voortaan ook nog zal worden beschikt over een niet-overtalrijk aantal Europeesche en in de toekomst mis schien ook Inlandsche militie- en landstormplichtigen, die op last van den Gouverneur-Generaal geheel of gedeeltelijk voor dienst onder de wapens kunnen worden opgeroepen. Hebben deze miliciens en landstormers nog oefening noodig, vóór zij naar het oorlogsterrein worden gezonden en zoo ja, waar zal die oefening moeten plaats hebben? Volgens de voor Europeanen getroffen dienstplichtregeling is men op 19-jarigen leeftijd milicien 'en wordt men, na te zijn afgericht, tot aan den lsten Juli van het jaar, waarin het 32ste levens jaar zal worden volbracht, totaal slechts gedurende 48 dagen onder de wapens geroepen voor herhalingsoefeningen. Bij de vaststelling van dit getal van 48 dagen, schijnt men te zijn uitgegaan van de gedachte, dat een tijdperk van 16 dagen herhalingsoefening om de 3 jaar voldoende is om de geschikt heid als soldaat te behouden (op 19-jarigen leeftijd milicien, 23 jaar eerste, 26 jaar tweede, 29 jaar derde herhalingsoefening, 32 jaar landstorm). De landstormers worden niet voor her halingsoefeningen opgeroepen. Aannemende nu, dat vorenbedoelde oefeningen in staat zullen zijn om den milicien het vroeger geleerde vluchtig te doen repeteeren, eene blijvende geschiktheid voor de oorlogstaak mag men er naar mijne meening niet van verwachten. Behalve dat eene oefening van weinige dagen eene afwezigheid van 847

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 25