Hoeveel schroevedraaiers met grendelsleutel, ruimnaalden, loopborstels en doosjes tegenwoordig zoekraken, is onge- loofelijk, wat aan het navolgende moet worden toegeschreven. Dikwijls heeft de man zijn schroevedraaier noodig om een der schroeven van het magazijn vast te draaien. Daarvoor moet hij evenwel tijdens den dienst zijn veldzak afdoen, open maken, den schroevedraaier opzoeken en na gemaakt gebruik weder opbergen, den veldzak weder inpakken en omhangen. Dit alles geschiedt haastig, waardoor allicht een of ander klein voorwerp uit den veldzak valt, niet wordt opgemerkt en verioren raakt Bovendien wordt door dien haast het gebruikte voorwerp er maar weer losjes ingestopt, waardoor het tijdens een looppas, dan wel bij het liggen, kruipen of rusten even goed gemakkelijk er uit kan vallen. Een en ander wordt voor komen door de wederinvoering van een poetszakje, van hard leder, zooals nu gebruikt wordt voor het maken der patroon- tasschen. Het knopje voor de sluitriem ware niet vóór. doch van onderen aari te brengen, teneinde te voorkomen dat bij het kruipen of liggen de lip loslaat en de inhoud verloren gaat Het poetszakje zou de oude plaats, naast de linkertasch, weder kunnen innemen. Daar verder de vetlapdoos slechts dient voor de opberging van een vetlap, heeft de soldaat niets, waarin hij zelf een weinig geweervet zou kunnen medenemen. Wel wordt tijdens meerdaagsche oefeningen geweervet medegevoerd, maar de verdeeling daarvan brengt vele bezwaren met zich door het, als regel, zeer verspreid legeren der onderdeelen, terwijl het toch zeer noodig is na den marsch of de oefening het geweer schoon te maken of den loop door te halen. En aangezien de man gedurende meerdaagsche oefeningen toch al niet veel voelt voor poetsen, wordt dit euvel, indien de verstrekking of het halen van geweervet wat lastig is, bovendien nog in de hand gewerkt Men ziet dan ook vaak, dat de man geweervet in zijn vetlapdoos heeft, trots het verbod èn de groote kans, dat door de warmte het vet gaat smelten en zijn goed bederft, wat dan ook wel de reden zal zijn van dat verbod. Om aan dat bezwaar tegemoet te komen, zou met de wederinvoering van het poetszakje, een vetdoos kunnen worden verstrekt van staand model met een goed sluitend dekseltje, van ongeveer dezelfde grootte als de thans in gebruik zijnde vetlapdoos, die dan kan vervallen. A. M. 904

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 82