Uan FlIIes wat Ds zaak der weerbaarheid ter Sumatra's Oostkust. Terwijl de vereeniging „lndië Weerbaar" op Java maar zeer matig waardeering vindt en nog niet op groote uitkom sten bogen kan, is de met een gelijk doel opgerichte ver eeniging „Je Maintiendrai" ter Sumatra's Oostkust, blijkens haar derde ,.Rood-Wit-81auwboekje", met meer succes werkzaam. Wij ïezen in dit boekje dat het Dagelijksche Bestuur op de voorlaatste algemeene vergadering opdracht kreeg bij de werkgevers aan te dringen op bevordering van dienstneming van hun personeel bij het vrijwilligerskorps, dat thans nog 600 man telt. Voorts zal het D. 8. met de werkgevers in overleg treden tot het verkrijgen van meerdere en langere oefeningstijden, zoomede tot het doen betrekken van een oe feningskamp gedurende 8 dagen per jaar; o. a. eene lezing van den Luitenant-Kolonel J. M. Baretta heeft tot deze maatregelen medegewerkt. Het legerbestuur heeft eene afdeeling geweermitrailleurs bij het vrijwilligerskorps ingedeeld, terwijl 15.000 zijn toege staan als subsidie tot oprichting van een kantoor en van een magazijn; ook heeft de Regeering aan het vrijwilligerskorps eene ondersteuning toegekend van 2.50 per vrijwilliger en per maand. Tegenover deze teekenen van belangstelling wekt het verbazing en ergernis, dat tot dusverre zelfs geen antwoord ontvangen werd op een voorstel van den commandant van het vrijwilligerskorps aan het legerbestuur, om bij het korps een technische afdeeling op te richten, een voorstel, dat meer dan een half jaar geleden ingediend werd. Uit het boekje blijkt verder, dat men op Sumatra's Oost kust ook het vraagstuk der voedselvoorziening onder de oogen ziet en zelf de handen uit de mouw steekt om tot eene af doende oplossing van dat vraagstuk te geraken. Ten slotte bevat het boekje een en ander over het ver keerswezen in het gewest, het verzamelen van statistieke en topographische gegevens, het Roode Kruis, enz. De vereeniging „Je Maintiendrai" verdient ongetwijfeld de waardeering van allen, die het goed meenen met de weerbaar heid van deze gewesten tegen een aanval van buiten. XXV. 907

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 85