ODerzicht ouer Ilederlandsche militaire tijdschriften, Militaire Spectator, No. 7, Juli 1918. Kapitein-Paardenarts Dr. C. Thomassen behandelt de remon- teering van het Nederlandsche Leger in de toekomst in een artikel klaarblijkelijk eensluidend met een aan den Minister van Oorlog aangeboden rapport. De Schrijver is het niet eens met het samenvatten van de remonteering der artillerie en der cavalerie; het fokken van een paard „a deux fins" acht hij verkeerd. Aan hen, die belangstellen in remonteeringszaken, wordt bestudeering van de bijdrage van Dr. Thomassen zeer aanbevolen; dat overigens de toestand in Nederland nog heilig is vergeleken met dien hier te lande, blijkt uit 's Schrijvers mededeeling, dat de Nederlandsche warmbloedfokkerij een vol doend aantal paarden met de noodige geschiktheid voor artillerie en trein geleverd heeft, zonder dat een tekort voor het land bouwbedrijf ontstond. Het artikel van den Reserve-Luitenant-Kolonel P. A. M. Hack- stroh in het Aprilnummer over gewapend beton geeft Kapitein Scharroo aanleiding tot eenige opmerkingen over het gebruik van dit materiaal voor semi-permanente en permanente schuil plaatsen. Evenmin als de Heer de Man, die in de Juni-afleveiing het gebruik van gewapend beton behandelde, is Kapitein Schar roo het eens met de bezwaren, die de Luitenant-Kolonel Hack- stroh daartegen maakt. Schrijver w'ijst er met nadruk op, dat de waarde van gewapend beton als bouwmateriaal alleen dan problematiek kan worden, wanneer aan de berekening, de keuring van de samenstellende materialen en de vervaardiging onder een voortdurend en nauwlettend toezicht niet de uiterste zorg wordt besteed. Geschiedt de vervaardiging met de vereischte zorg, dan is, volgens Schr., geen reden om te gelooven aan de meening van Overste Hackstroh, dat „geen voldoende waar borg tegen verborgen gebreken is te verkrijgen". Verder wijst Schr. op de noodzakelijkheid in het beton ook verticale wape ningen aan te brengen en hij staaft zijne meening daaromtrent door verschillende uitspraken uit de vakpers aan te halen in verband met ervaringen uit den tegenwoordigen oorlog. Ook de Reserve-Luitenant-Kolonel der Genie W. J. M. van de Wijnpersse geeft in dit nummer beschouwingen over de toepassing van gewapend beton in de versterkingskunst naar aanleiding van het reeds genoemde artikel van den Heer Hackstroh. 909 L M. T, 57. 1918,

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 87