Maar wanneer nu ook het uitzetten van die post onmogelijk blijkt? Dan is het uit met het snel reageeren van de artillerie op een stormsein. Dan moet men den besten weg zoeken om tot een dragelijke oplossing te komen. Dan zal het psychologisch moment voor den storm misschien wel voorbijgaan, en moet men het met een minder gunstig oogenblik doen. Wellicht zal men nu moeten volstaan met het eenvoudig overbrengen van het bericht door den verbindingsofficier; of wel de infanteriecommandant zal een uur voor den storm bepalen. Wie zal zeggen, hoe een intelligent com mandant in zulk een geval op geniale wijze de klippen zal omzeilen? Maar nog eens: men onderneme geen actie, zonder zich van te voren al deze factoren duidelijk voor oogen te hebben gesteld, die wellicht van invloed kunnen zijn op het te volgen plan. Ik heb hierboven een bepaald geval voor de verbinding behan deld, en het was niet het gemakkelijkste. Ik heb getracht duidelijk te maken, hoe men in dit moeilijke geval de technische verbinding tot stand zal brengen. Maar dat men toch niet vergete, dat de samenwerking op zich zelf geen technische, doch een tactische zaak is, en dat door het geven van een schema voor de technische verbinding het tactische vraagstuk nog in geenen deele is opgelost. Het aantal gevallen toch, dat zich kan voordoen, zou ik duizend voudig kunnen noemen. Bijna geen twee zullen er geheel hetzelfde zijn. Voor elk bijzonder geval zal men een oplossing moeten vinden. Onnoodig zal het zijn die gevallen hier, zij het ook gedeeltelijk, op te sommen, daar een ieder ze in de praktijk zal tegenkomen en bij eenig nadenken wel zal kunnen oplossen. Indien dan ook de Kolonel Schutstal van Woudenberg het in het meergenoemd Wet. Jaarbericht min of meer doet voorkomen, alsof wij reeds geholpen zouden zijn door een bindend voorschrift be treffende de technische verbinding, dan geloof ik, dat de waarde van zulk een voorschrift, hoe groot die ook moge wezen, toch nog wordt overschat en onze wetenschap niet genoegzaam zal aanvullen. Alleen dan zal de technische verbinding ons uitkomst geven, wan neer wij ook geen vreemden meer zijn op het gebied van het gebruik der artillerie. Was het bovenstaande reeds grootendeels bij mij tot een gevestigde meening gerijpt, het was zeer moeilijk daaromtrent een zoodanige bevestiging te vinden, dat ik mijn meening in het openbaar als 944

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 26