Vuur 50 M. naar L. verplaatsen. Front makende naar den sein- ontvanger, steekt de seingever de R. vlag recht omhoog en maakt met de L. vlag slagen naar L. tot het sein begrepen is. Vuur 50 M. naar R. verplaatsen. Als voren, doch L. vlag omhoog steken en slagen met de R. vlag naar de R. zijde. 100 M. verder vuren. Eén vlag recht omhoog en de andere horizontaal uitsteken (-|- teeken). 100 M. korter vuren. Beide vlaggen horizontaal uit steken teeken). De 4 laatste seinen worden na door den seinontvanger herhaald te zijn) v. z. n. telkens opnieuw gegeven, tot de gewenschte ver plaatsing is verkregen. Sein te geven coor de stormen- Zwaaien met de roode vlaggen. de infanterie, om het artillerie vuur te doen staken of ver lep gen. Ziehier een stelsel van seinen, waarvan zeker niet zal kunnen worden gezegd, dat het niet eenvoudig is. Iedereen kan deze seinen Ieeren, bovendien kunnen zij op ruime schaal op carton worden gedrukt en in alle maar eenigszins daarvoor in aanmerking komende voorschriften worden opgenomen. Ongetwijleld zal men aan deze seinen vele gebreken ontdekken. Men zou er van kunnen zeggenlis ont les défauts de leurs qualités In de eerste plaats is gestreefd naar eenvoudigheid, en alieen het bepaald onmisbare opgenomen. Iedereen, die weet, hoe moeilijk het is deze seingemeenschap tot stand ie brengen en te onderhouden, zal de noodzaak van deze eenvoud erkennen. Bijzondere seinmiddelen zijn niet noodig, en het bezigen van 2 vlaggen maakt het mogelijk het station onmiddellijk te onder kennen van eventueele andere seinstations. Alleen door 2 vlag gen te bezigen kan men eenvoudige seinen geven. Velen zullen behoefte gevoelen aan meerdere seinen. Het is niet gewenscht aan hun behoefte te voldoen, daar men dan nood zakelijk weer tot meer samengestelde seinen zou moeten over gaan. Zoo noodig vuile men aan door afspraken en berichten. Men zal zich wellicht verwonderen, dat bij de seinen voor de zijdelingsche verplaatsing van het vuur, het seinen niet zoodanig 948

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 30