Dat er met deze seinen voldoende resultaten zijn te bereiken, is eenigs- zins bewezen bij de reeds genoemde oefeningen te Batoe Djadjar, waarbij echter de tactische omstandigheden niet meespraken. Mij rest thans nog te bespreken, wat onze reglementen voor schrijven omtrent de technische verbinding voor de samenwerking tusschen infanterie en artillerie. Behalve het stormsein, waarover straks, vindt men in de Gevechts handleiding hierover niets. Beter komt men ierecht bij het Voor- loopig Gevechtsvoorschrift voor de Bereden Artillerie, en zien wij dus alweer de onmogelijke logica, dat een zaak, die in hoofdzaak van belang is voor de infanterie, alleen wordt aangetroffen in een reglement, dat uitsluitend voor de artillerie dient. In punt 26 lezen wij dan het volgende „Eenmaal ingedeelde artillerie volgt de aanwijzingen van den Inf.C., met wien zij moet samenwerken. De commandant van be doelde artillerie zal in verband hiermede met alle hem ten dien ste staande middelen er naar moeten streven eene goede verbinding met genoemden infanterie-commandant tot stand te brengen. Het best geschiedt dit door detacheering van een berichtofficier, die den commandant der artillerie tijdens den aanval door middel van ordonnansen op de hoogte houdt van den weerstand, waarop de infanterie bij haar voorwaartsrukken stuit. De bericht-officier houdt zich op bij den Inf.C., bij wjen alle be richten, c q. aanvragen om versterking binnen komen en van wien alle bevelen uitgaan; eene plaatsing van den berichtofficier in de tirailleurlinie geeft niet den minsten waarborg voor eene goede verbinding, nog afgescheiden van de omstandigheid, dat de hevig werkende plaatselijke invloeden in die linie het overzicht over het geheel doen verloren gaan. Indien de omstandigheden zulks veroorloven, verdient het aanbeve ling de verbinding te doen plaats hebben middels eenvoudige seinen. Deze van te voren af te spreken seinen kunnen ten doel hebben het artillerievuur te openen of te onderbreken, dan wel de aandacht er op te vestigen, dat de Inf. bij voortzetting van het vuur gevaar loopt". De noot bevat het volgende: Het gebruik van zeer eenvoudige lineaire schetsen naar de kaart wordt hierbij aanbevolen; panoramaschetsen voldoen weinig, door de verschillen in het panorama tengevolge van verschillen in opstelling tijdens de waarneming". 950

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 32