merkt, dat er gestormd wordt. Toen Nederland dan ook het voor beeld gaf door de invoering van roode vlaggen, zie de „Wenken", hoefde men hier ook niet te schromen het voorbeeld te volgen. In bedoelde „Wenken" zal men ook een stormsein vinden om te gebruiken bij duisternis en slecht zicht, en wel een sein uit lichtpistolen. Het zal wel bevreemding wekken, dat hiervoor geen vast sein mag worden aangenomen. Bij eenig nadenken is dit echter wel verklaarbaar. Bij duisternis en slecht zicht (vermoedeiijk is hier bedoeld, wanneer vlaggeseinen bij dag niet goed te zien zou den zijn) zal ook de vijand vermoedelijk den storm niet direct zien aankomen, en is het dus wel van belang die zoolang mogelijk voor hem verborgen te houden. Uit den aard der zaak zullen ook wij moeten overgaan tot de invoering van lichtseinen. Ik mag dit artikel niet besluiten, zonder te herinneren aan dat van den Majoor der Artillerie Cramwinckel in het Juni-nummer van dit jaar, waarin op overzichtelijke wijze wordt aangegeven, op welke wijze men kan geraken tot een juiste beoefening van de samen werking tusschen infanterie en artillerie. De geachte schrijver is zoo welwillend naar enkele van mijn schrifturen te verwijzen, en hoop ik, dat hij ook dit artikel een plaatsje op de uitgebreide lijst van studiemiddelen zal waardig keuren. Wellicht zien de door hem aan de hand gedane middelen tot verdere studie op dit gebied er wat angstwekkend uit, doch men vergete niet, dat het een uiterst belangrijke zaak geldt en dat alles door een welbewuste détailoefening al spoedig een eenvoudi ger aanzien krijgt. Vooral in den aanvang streve men naar een voud, trachte op goeden voet te komen met de grondprincipes, dan zal het gebruik van de artillerie weldra niet zoo geleerd blijken, als het er op het eerste oog uitziet. En nogmaals zij het mij vergund er op te wijzen, dat tactiek geen wiskunde isdat ik echter in dit zoowel als voorgaande artikelen steeds getracht heb zooveel mogelijk „spijkers met kop pen te slaan". Wanneer men dergelijke zaken begint met algemeen heden en mogelijkheden, dan vindt niemand er een houvast in. Aan hen, die zoo welwillend zijn mijne artikelen te lezen en die ze hier en daar wat te absoluut mochten vinden, verzoek ik wel hiermede rekening te houden, en bij een eventueele toepassing ervan alles bij te slijpen volgens de behoefte van het oogenblik. J. B. vaN der Poll. Kapitein der Artillerie. 952

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 34