Richtoefeningen met den mitrailleur De eerste eisch, waaraan een schutter en speciaal een mitrailleur- schutter moet voldoen, is, dat hij onder alle omstandigheden zeker en juist moet kunnen richten. Hebben de richtoefeningen dan ook ten doel den man een dusdanig zeker en rustig gevoel achter zijn wapen te geven, dat de resultaten van het hem geleerde zich zullen uiten in bevredigende uitkomsten op schijf en oorlogsdoel, dan moet in de eerste plaats gewerkt worden op een zuivere richting, op het verbeteren van richtfouten. Het viel mij op, dat enkele malen manschappen van de Bataljons werden overgegeven met de mutatie „Heeft voldaan aan de premie B. klasse" ja, zelfs een enkele maal aan die der C. klasse, terwijl bij ons bleek, dat hij van richten, van zuiver richten niet veel notie had. Nu wil ik niet beweren, dat ook bij ons geen schutters met richtfouten rond loopen, maar juist daarom moet zoo veel aandacht aan deze kwestie geschonken worden, moet een sys tematische opleiding hierin verbetering trachten te brengen Nu geloof ik wel te kunnen verklaren, hoe het komt, dat iemand met richtfouten toch vrij bevredigende resultaten op de schijf kan krijgen. De kwestie is naar mijne meening, dat een controle van de waarneming der schutters voor de schijf onmogelijk is, liggen de schoten bijv. laag, terwijl de man ze waarnam als „gericht", dan zal het in de practijk meerdere malen voorkomen, dat hem een hoo- ger mikpunt wordt aanbevolen; het geweer draagt laag, heet het dan. Omgekeerd geloof ik beslist, dat iemand met een werkelijk laag dragend geweer ten langen leste zoo gewend raakt aan zijn hooger mikpunt, dat, ik zou haast zeggen, een aangeleerde richtfout ontstaat. Hoe echter de fout ook ontstaat, de fout is er, en daarmede hebben wij rekening te houden bij onze opleiding. Moet de man hooger richten, uitstekend, maar hij moet dat doelbewust doen, en niet ten gevolge van een aangeleerde sleur, hij moet weten, dat hij hooger richtte, en hij moet het waarom begrijpen. Ik wil den man dan ook zoo ver trachten te brengen, dat hij een even= tueele fout ziet, en die niet aanneemt op „hooger" gezag. Makkelijk is dit zeker niet, in vele gevallen echter niet onmogelijk. 953

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 35