Om te beginnen zou ik willen aanraden, dat er zich bij elke sectie een eenvoudig boekje (cahier) bevindt, waarin elke man zijn eigen bladzijde heeft, welk boekje bij elke richtoefening aanwezig behoort te zijn. Elke richting wordt daarin aangeteekend, hetzij goed, hetzij fout, in het laatste geval natuurlijk met de geconstateer de afwijking. De sectiecommandant krijgt alleen op deze wijze een behoorlijk overzicht van de prestaties van zijn schutters, krijgt een idee, welke fouten dringend verbetering eischen. In de tweede plaats zou ik willen ijveren voor de idee, om elk jaar van voren af aan te beginnen, waartoe zich de rustperiode met hare kalme binnendiensten uitstekend leent. De eerste oefeningen in het richten zullen zich dan ook slechts te bepalen hebben, tot het den man weer aanleeren van de eenige goede wijze van richten, met gestreken korrel, en hem er weer aan wen nen om de richtmiddelen in hun juisten ouderlingen stand te zien. Tot dat doel richte men den mitrailleur op korten afstand, bijv. 20 M. op een schoolbord of een planken schutting. De sectiecommandant zelf, of anders een beslist goed richter, laat nu volgens zijne aan wijzingen de vergroote richtmiddelen op dat bord uitzetten, zooals hij ze met gestreken korrel richtend, daarop geprojecteerd ziet, totdat nevenstaande figuur ontstaat. Vervolgens wordt de korrel abcd wit gemaakt en de omtrekken van den vizierklep op nevenstaande manier aangedikt. Teneinde het richten iets te vergemakkelijken, late men de lijnen ab en cd iets schuiner uit loopen dan de zijvlakken van den korrel Vervolgens wordt een korte bespreking gehouden over het feit, dat mea zuiver richtend, korrel en keep op deze wijze ten opzichte van elkaar moet zien en daarna woidt de mitrailleur wederom uit de richting gebracht. Elk der manschappen moet nu op zijn beurt den militrailleur wederom zoodanig op het bord richten, dat de vergroote richtmiddelen geheel bedekt worden door korrel en klep. De man leert dus op deze wijze, hoe hij zuiver richtend, korrel en keep moet zien. Is door iedereen op deze wijze den mitrailleur in de richting gebracht, dan teekent de sectie commandant boven de figuur van de richtmiddelen een schijf. De man ziet nu, hoe hij richten moet op den middenonderkant van een schijf, vervolgens moet weer elk der manschappen den mitrailleur 954 6 c

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 36