Zijn ook deze oefeningen met goed succes doorloopen, dan worden de afstanden vergroot tot die der schoolschietoefeningen, en wordt verder gericht op de schijfsoort van deze oefeningen, terwijl dan tevens tot het schieten met los kan worden overgegaan. Er zal dus begonnen moeten worden met de oefeningen I en II van het S.V.A. Hoewel de ligging van den bundel zelf natuurlijk aangewezen kan worden, kan toch deze oefening zeer aardig geïmiteerd worden. Na de eerste vuurlaag van 10 patronen wijst de sectiecommandant in verband met zijn controle op de richting de veronderstelde ligging der bundel aan, daarbij aanvankelijk uitgaan de van een zuivere dracht van het wapen om allengs lastiger gevallen aan te nemen, en eventueele invloeden van atmosferi- schen aard en fouten van het wapen in te schakelen. De 2e serie wordt dan verschoten met het mikpunt gekozen naar aan leiding der uitkomsten van de proefserie. Legio van gevallen kunnen dus hierbij den schutter ter op lossing worden voorgelegd, bijv de mitrailleur is links verloopen, de bundel zit ook links, de mitrailleur is goed gebleven, maar er is een kleine rechtsche fout gemaakt, de bundel zit ook eenigszins rechts. In verband met de waargenomen afwijkingen enz. wijst de sectiecommandant dan ook op een hulpschijfje precies de plaats aan van het G.T. Vervolgens worden meer ingewikkelde gevallen genomen de mi trailleur zit rechts en de bundel zit goed, of de mitrailleur zit hoog en de bundel zit laag, laaglinks enz. Tevens is het hier de gelegenheid om de fout van een eventueel verloop op te sporen en te verbeteren, bijv. het ongelijkmatig drukken op de handvatten, waarbij de mitrailleur naar rechts verloopt, *als met de rechterhand wordt gedrukt op den drukker en de linkerhand den sledekiem- wervel tegenhoudt, en omgekeerd. Bij deze en dergelijke oefeningen moet de onderwijzer er echter steeds op letten, dat de klasse wakker en vaardig blijft. Ik weet het, richtoefeningen loopen gevaar duf en vervelend te worden, maar deze gevaarlijke klip moet door het beleid van den sectiecommandant angstvallig vermeden worden. Men late den man veel zelf uit vinden; indien iemand iets niet weet, dan geve men direct het woord aan een ander, men dwinge iedereen van de klasse elke moeilijk heid zelf te vinden, dus ook zij, die niet aan de beurt zijn. Maak zoo nu en dan eens willens en wetens zelf een fout en zie toe, wie U daarop attendeert. Lok eens wat tegenspraak uit, zonder er natuurlijk een debatingclub van te maken. Het prestige zal 957

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 39