beneden of boven het mikpunt aangeduid. De schutter leerde reeds (oef. 1 en 2 V. A.) zijn mikpunt te veranderen in verband met hoog of laag afkomen van den bundel, en moet dus nu alleen het geleer de weten toe te passen. Beschouwen we de bovenstaande figuur, waarbij het doel in A. staat en de bundel voor het doel inslaande, in C. wordt waar genomen. Het behoeft geen nader betoog, dat het schatten van den afstand C A zeer lastig is, terwijl het meerdere malen zal voor komen, dat zelfs het weten van dien afstand, geen verandering in vizier ten gevolge kan hebben, omdat de nieuwe afstand niet op den vizierboog voorkomt (bijv. 685 M). Wij willen dus opgemeten hebben den afstand A F, den afstand dus van het inslaan van den bundel onder het mikpunt, om dan met hetzelfde vizier, doch met een mikpunt even ver boven het oude mikpunt, als de bundel er onder viel, door te schieten. Daar F onder het maaiveld ligt en dus niet waargenomen zou kunnen worden, terwijl bovendien de bundel in dit geval reeds eerder het maaiveld snijdt, moeten wij ons be palen tot het opmeten van de lijn D C en vragen wij ons af, of hiermede een fout begaan wordt. Daar dat opmeten zooals bekend op armlengte voor het oog plaats heeft en dus feitelijk slechts een opmeting van evenredige lijnen is, zal het er niet toe doen, of wij op armlengte D C opmeten dan wel A C, mits werkelijk ook het verlengte van de lijn O C de schijf in F zou snijden, m.a.w. of de drie punten O, C, F. in een rechte lijn liggen. Nemen wij daartoe eens een concreet geval aan, bijv. het doel staat op 700 M., de bundel valt in op 600 M. Al dadelijk blijkt uit de figuur, dat hoek AOC feitelijk het verschil van de schootshoeken van 600 en 7C0 M. is, die wij op armlengte opmetend, door de lijn D C aangeven. Wij kunnen dus zonder te groote fout te maken, aannemen, dat het verlengde van de lijn, die het oog met het inslaan van den bundel verbindt, ook de schijf zal snijden in het punt, waar de bundel in zou slaan, indien het maaiveld niet reeds eerder de schoten zou opvangen. Het opmeten van de lijn D C heeft nu plaats door een potlood of dubbele d.M. op armlengte loodrecht voor zich uit te houden en 962

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 44