den bovenkant ervan in de lijn O V te houden, terwijl met den duim langs het meetlatje gaande, de plaats van het inslaan van den bundel, dus het punt C, op de maat wordt aangegeven. De correctie van het vuur heeft plaats door de opgemeten hoogte van D C boven het gekozen mikpunt uit te zetten in het terrein, en de plaats van dat nieuw gevonden punt aan te geven in schijf hoogte (bijv. 1/2 schijf hoogte hooger, lager enz) dan wel door een markant punt in het terrein (bijv. mikpunt laagste tak mangga- boom enz.) De oefeningen in het kampement. Hierbij wordt het liefst geoefend met vizieren boven de 1200 M. om zooveel mogelijk gebruik te maken van de varieerende afstanden op de vizierboog bij het zoo dadelijk te behandelen vizier vast leggen. Er wordt nu gericht bijv. op een muur (zie onderstaande fig.) met het vizier van 1200 M. De sectiecommandant voert de eerste richting uit en laat de plaats van het inslaan van den bundel aangeven, door een steen bijv. in het punt C. Vervolgens moet de sectiecommandant de hoogte van C op onder het mikpunt A, zet die afstand boven A uit om dan in het punt B te komen, dat op, voor den leerling onzichtbare wijze, wordt gemerkt. Op dat punt B wordt nu een huipmikpunt aangebracht (bijv. een zwart stuk papier) en op dat punt met het vizier van 1200 M. opnieuw gericht, waarna de sectie commandant het vizier vast legt, en dus ziet, met welk vizier hij nu op het punt A gericht is. Stel. dat nu het vizier 1425 wordt gevonden, dan zou dus de werkelijke afstand 1425 M. zijn, hetgeen de klasse wordt medegedeeld. Elk der leerlingen moet nu steeds weer op 1425 uit komen, indien hij zuiver richt op het hulpmikpunt en indien dat hulprichtpunt door den waarnemer zuiver wordt uitgezet. De klasse wordt nu in groepen van 2 verdeeld en om beurten wordt nu op het doel A gericht, terwijl de hoogte van den steen onder het mikpunt wordt opgemeten en uitgezet door den bij den richter ingedeelden waarnemer, die volgens zijn aanwijzingen het hulpmikpunt laat aanbrengen op den muur. Vervolgens richt de schutter den mitrailleur op dat aangebrachte hulpmikpunt en legt het vizier vast, en moet dan natuurlijk weer 963 C

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 45