van het terrein, hetzij aan de helling verkregen door 2 vizierstanden uit te zetten in het terrein, noodig bij doelen waarbij de vleugels, hoewel horizontaal, op verschillende afstanden liggen. Daarvoor worden in het kampement nimmer schijven met oploo- pende zwarte streepen gebruikt, waarbij de man dus perspectievisch moet kunnen zien en denken, om zich het doel te kunnen voorstellen. Ik gebruikte daarvoor lange bamboes, die met een helling werden opgesteld tegen een muur of zoo. De eerste oefeningen zullen dus zijn het vlug en correct evenwijdig stellen van de glijbaan aan het doel. Levert de controle nu het bewijs op, dat zulks door de sectie met de noodige nauwkeurigheid kan worden uitgevoerd, dan wordt de bamboe schuin op de schootsrichting opgesteld en voor de vleugels veronderstelde afstanden opgegeven. Er wordt dan duidelijk gemaakt, hoe wij op deze wijze een weg onder vuur kunnen nemen, indien het terrein een opstelling voor het gewoon breedstrooien on mogelijk maakt (geen gedekte stelling aanwezig) en ook het stelling nemen op den weg (diepstrooien) om dezelfde reden niet mogelijk is. Ook het breed- en diepstrooien is een zeer lastig en onnauw keurig te regelen vuur, zoodat dan in zoo 'n geval de oplossing in scheefstrooien moet worden gezocht, waarbij met één vizier het uitwerkingsvuur kan worden afgegeven. Er wordt dan gericht op den verwijderden vleugel om daarna het vizier te veran deren in dat voor den d^hf5t verwijden vleugel, waarbij een hulpmik punt wordt gevonden het doel, terwijl dan uitwerkingsvuur afgegeven wordt met dat vizier, tusschen het mikpunt in den vleugel overeenstemmende met het vizier, en het gevonden hulpmikpunt Jht°rr de vleugel, welke dan het gebruikte vizier ligt. Ook deze oefeningen, aanvankelijk in het kampement beoefend, wor den later in het terrein voortgezet en tenslotte ook met los beoefend. Ook hierbij moet dan bij het gevechtschieten de practijk beoefend en toegepast worden. Ook het schieten met voorbereide richting voor het nachtelijk vuur, dat op hetzelfde principe berust, kan in deze periode onderwezen worden. Het is mij gebleken, dat een dergelijke indeeling der te behandelen leerstof een goed begrip doet ontstaan van het vuren met den mi trailleur, en zeer veel kan bijdragen tot een behoorlijke geoefendheid van de sectie. G. de Lang, le Luitenant der Infanterie. 955

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 47