Nogmaals, het is niet zoo heel eenvoudig en vooral voor on zen doorsnêê-inlandschen legerschutter om zonder meer met een karabijn te gaan schieten hoe dikwijls zal die plotselinge over gang geen vuurschuwheid ten gevolge hebben In verband hiermee kan ook wel eens gewezen worden op 54 alinea 4: „Alle nieuw bij een compagnie aangekomen militairen, zoomede zij, die blijvend met een ander geweer (karabijn) (l j worden bewapend dan wel wier wapen van een nieuwen loop is voorzien, zullen, alvorens aan de schietoefeningen doel te nemen, met dat wapen liggend opgelegd een beeld van tien patronen schieten op 200 M,, richtende met standvizier op kruisschijf no. 2. Mocht tengevolge van de hierbij verkregen uitkomsten twijfel ontstaan omtrent de juistheid van het wapen, dan zal men dezelfde proef door een erkend goed schutter doen herhalen, enz." Dit beteekent in de practïjk tien patronen verknoeien althans bij schutters, die voor de eerste maal een karabijn in handen krijgen), omdat de doorsnee inlandsche schutter ook met een goe de karabijn voor de eerste maal stellig een twijfelachtig beeld zal schieten. Waarom niet bepaald, dat in dit geval een goed schutter het wapen probeert Als oefening om vertrouwd te raken met het wapen is n. b m. een afstand van 200 M. niet dadelijk de meest aangewezene. Zou het daarom, in verband met het bovenstaande, geen aanbe veling verdienen om in het voorschrift meer rekening te houden met verwapening van geweer tot karabijn In de practijk is mij bijna zonder uitzondering gebleken dat pas van Java aangekomen soldaten (en ook kader), die volgens het E A. B. bij de schoolschietoefeningen behoorlijke resultaten hadden verkregen en zelfs schietprijzen hadden verdiend met be- pjoefd goede karabijnen, zeer treurige resultaten kregen, hoofdzakelijk tengevolge van onbekendheid met hun nieuwe wapen en daardoor ontstane vuurschuwheid. Nu is het te voorzien, dat het meerendeel der naar een garnizoens bataljon overgeplaatste militairen tenminste drie of vier jaar bij dat bataljon en dus met karabijn bewapend blijft, zoodat het wel de moeite waard is den man behoorlijk met dit nieuwe wapen vertrouwd te maken. Thans is er geen sprake van eenige bijzondere opleiding in dit geval en die bijzondere opleiding is m i. wel degelijk noodig. (1) Wat beteekent (karabijn) hier? Beteekent dit ,,met een andere kara bijn" bewapend worden of bewapening van geweer tot karabijn A. 968

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 50