Samenstelling en bemapening der artil lerie nan ons toekomstig ueldleger, door Kapitein Kies. In het November-nummer geeft Kapitein Kies eenige beschouwin gen ten beste, die voor den leek misleidend zouden kunnen werken en vele onjuistheden bevatten, die ik mij genoodzaakt zie te weer leggen. De tijd ontbreekt mij thans dit uitvoerig te motiveeren, en voor het oogenblik bepaal ik mij tot het opsommen van de bedoelde onjuistheden, welke overigens voor mannen van het vak geen toe lichting behoeven. 1. De Heer Kiès trekt te velde tegen de veldartillerie zonder aan te voeren waarom dit wapen dan eigenlijk wèl noodig is. Hij haalt ook mij daarbij aan om zijn meening te versterken, doch moet ik uitdrukkelijk verklaren, dat waar ik heb gewezen op de moeilijk heden om in stelling te komen, dit geenszins bedoeld was om de onrr.isbare veldartillerie te kort te doen. Men moet hier dikwijls achter een begroeiing of kam dekking zoeken: in Europa zou men dit altijd ook wel willen doen, maar kan dikwijls niet zoo'n be groeiing of dekking vinden. 2. Blz. 887, in den grond schieten tijdens een S.I.A.T. Dit lag niet aan het veldkanon, maar aan den S.C. en de St. Cn. Het bewijst niets tegen de veldartillerie. Met een houwitser onder declinatie vurende kan men, als men dat wil, ook in den grond schieten. 3. Blz. 887, onderaan. De in mijn brochure genoemde opstelling op de contrahelling is in de eerste plaats niet als een recept op te vatten, in de tweede plaats zou ik op een enkel gegeven of een enkele S.I A.T. geen theorie (durven) opbouwen. 4. Blz 888 en 889. Mijne conclusies wijzen in het geheel niet op onvoldoende uitwerking van het veldkanon. Zij stellen die uit werking in het juiste licht. Zij kunnen wellicht de meening ver sterken, dat naast de veldartillerie krombaangeschut noodig is, een waarheid waarvan niemend de bewijzen meer verlangt, maar zij toonen niet aan, dat de veldartillerie gemist kan worden. 5. Blz. 889 anderaan. De schrijver herhaalt zonder nadere toelich ting, dat hij niet veel in de litteratuur heeft kunnen vinden als bewijs voor de roemruchtigheid der Fransche „veld". Die be- 981

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 63