wijzen liggen thans voor het grijpenhet mag vreemd klinken, dat zij den schrijver niet bekend zijn, terwijl toch niet mag worden ondersteld, dat zij werden verzwegen om de veldartil lerie geen recht behoeven te laten wedervaren. En dit, ofschoon Frankrijk gered is door zijn veldartillerie. 6. Blz. 890 bovenaan. De Franschen hebben wel getracht de baan van het veldkanon te krommen, doch niet om het vlakbaanvuur af te schaffen, doch om daarnaast ook kromme banen te schep pen. In schrijvers debat was zijn opmerking op zijn plaats, thans niet meer. 7. Blz. 890 midden Onze veldvuurmond is in het geheel niet „heel wat volmaakter als schiet- en voertuig". De Franschen konden hun veldvuurmond gedurendende den oorlog ongewijzigd behou den. Onze veldvuurmond en zijn munitie is reeds als verouderd te beschouwen. 8. Blz. 890 onderaan. De gegevens uit mijn brochure zijn verkeerd uitgebuit. Daar, waar „technisch de uitvoering der logische tactiek onmogelijk is", moet men den krombaanvuurmond gebrui ken. Voor die gevallen, waar veldkanonnen noodig zijn. moet men ze hebben en gebruiken. 9. Blz. 891 bovenaan. Mogen wij levenslang bewaard blijven voor geschut, waarmede wij vlakbaanvuur en mortiervuur kunnen „imiteeren". Dan is de Groote Oorlog ten minste niet heelemaal voor niets gevoerd. 10. Blz. 891 midden. „Met dergelijk geschut" zouden wij voorgoed tot onze schade en schande afstand doen van het snelle vuur met een bestrijkend G.K-schot. 11. Het is zeer aangenaam aanhalingen te doen, die alleen ons eigen betoog versterkende meening van luitenant-kolonel Logger, neergelegd in een causerie met den kapitein Carstens, wordt op geen enkele wijze bevestigd door hetgeen in den oorlog is ge= beurd. Integendeel is in den oorlog het veldgeschut in grooten getale aangemaakt en verbeterd. Men had evengoed alleen houwitsers kunnen aanmaken, als men dat gewild had. 12. Blz. 891 onderaan. Na eiken oorlog vindt men menschen,die met een manusje van alles voor den dag komen. Zoodra de oorlog begint, worden deze manusjes het eerst op zij gegooid. Specia liseering „a outrance" is het kenmerk van den modernen oorlog. 13. Blz. 892. Kaliber noch lengte van den vuurmond steunen op een enkelen wetenschappelijken grondslag. Intusschen zou men zon der eenige nadere overweging alleen dat wel kunnen zeggen, 982

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 64