En hoe gaat het in de practijk De commissie maakt er zich zoo gauw mogelijk van af of schuift 't op de lange baan, om zeer begrijpe lijke redenen, n. 1. omdat ze moet gehouden worden buiten de dienst uren en nu is 't onze echt menschelijke natuur, die ons in den weg zit. Iemand, die juist een veldienst- of marschoefening achter den rug heeft, waarbij de noodiga zwarte transpiratie-plakkaten z'n grijs groene rug versieren, voelt er weinig voor, om nog even te onder zoeken, of de Inl. fus. Wongsodihardjo No. zoo en zooveel werkelijk een paar schoenen gestolen heeft van z'n geachten vrind en collega Kromopawiro. Dus wordt er gewacht op een dag van binnendienst of op den beruchten Donderdag, die vaak de eenigste dag is, waarop r et onderzoek kan plaatshebben, want als de kapitein A. van de lste Compagnie op Dinsdag binnendienst houdt, heeft de luitenant B. van de 2de Compagnie, die ook in de commissie zit, dien dag juist velddienst en kan onmogelijk bij de oefening gemist worden. Morgen Woensdag, dan kan de luitenant B wel, maar dan kan kapitein A. weer niet van de marschoefening thuisblijven. Dus Donderdag. Eigenlijk kan luitenant B. niet goed bij de grondige reiniging gemist worden want hij is de eenige luitenant bij de compagnie, maar soedah, de sergeant-majoor-instructeur zal wel even een oogje in 't zeil houden. Veronderstel, dat de commissie V ijdag wordt benoemd; Zaterdag is 't bataljons-oefening en zou 't dus kunnen gebeuren, dat den daaropvolgenden Donderdag eerst met 't onderzoek begonmen werd. Om 't nu niet nog langer te doen duren, wordt 't zoo vlug mogelijk afgeroffeld. Als 't hoognoodige maar bewezen is geworden, teekent de commissie met blijkbare verlichting de diverse getuigenverhooren af en wordt de bundel aan den korps-commandant afgegeven. Goddank, dat is alweer acnter den rug! Maar hoe!? En dat terwijl vanwege de nauwkeurigheid en het verkrijgen van de meest juiste gegevens het onderzoek zoo vlug mogelijk begonnen moet worden; en dan die uitvoerigheid.enfin laten we daaroverzwijgen. Nogmaals, 't is begrijpelijk, vooral voor een kapitein, die, na eerst met z'n compagnie in 't veld rondgezworven te hebben, bij thuis komst nu eenigen tijd z'n comp. rapport moet afhandelen en God weet wat nog meer voor stukken moet teekenen. In den regel is hij om 12 uur of daarover pas klaar en om nu nog met een onder zoek te beginnen, 't is wel wat erg veel van 's menschen plichts gevoel gevergd En om er 's middags tegen half vijf z'n thee-uurtje aan te spandeeren. En dat alles kan vermeden worden, wanneer we b.v. per maand een vaste commissie bij het korps benoemen, die vrijgesteld wordt van alle andere korpsdiensten, zooals 't met het gerechtelijk onder zoek het geval is. Het onderzoek kan onmiddellijk den volgenden dag plaats vinden, nauwkeurig en uitvoerig en dan pas wordt het „in den waren zin des woords een voorbereiding voor het gerech telijk onderzoek" Barré blz. 95 - laatste regel. De velddienstoefening zal zonder den luitenant B. ook wel lukken of mislukken, terwijl de compagnie van den kapitein A. best een marschoefening kon hou den, zonder dat deze er naast loopt. 986

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 68