„Moderne draadversperringen" door Kapt. Scharroo, met eenige teekeningen en photo's, doet duidelijk naar voren komen de ver anderingen, welke de tegenwoordige oorlog ook in den aanleg en de wijze van toepassing van deze hindernissen heeft gebracht. Sch.'s conclusie is, dat in verband met het karakter, hetwelk de draadversperringen hebben in het tegenwoordig stadium van de moderne oorlogvoering, de waarde in hoofdzaak berust op gemas keerde ligging. „Het beschermen van projectielen tegen atmosferische invloeden" wordt besproken door Kapt. Oudendijk, die verschillende vindingen op dat gebied aan eene beschouwing onderwerpt en daarbij ook aandacht besteed aan de hand van ons" Beknopt overzicht Proeven en Oefeningen 1916", aan de modellen „P. W." en „A. C. W". In de rubriek „Vragenbus" vinden we een verklaring van hetgeen men in Nederland onder „het noodprojectiel'' verstaat, nl. een door de particuliere industrie aan te maken eenvoudige brisantgranaat, waarvan de buis een zoodanig vertraagde werking heeft, dat het projectiel na den aanslag hoog genoeg boven den grond springt om de scherfwerking tot haar recht te doen komen, maar niet zoo hoog, dat de waarneming der springpunten onmogelijk zou worden; dit projectiel is bij de veldartillerie ingevoerd. In de volgende rubriek„Uit boeken en tijdschriften" lezen we het „Metallspritzverfahren" (overgenomen uit „Kriegstechnische Zeit- schrift"), dat nu ook voor vele militaire doeleinden wordt gebruikt; zoo schijnt men patroonhulzen van gemetalliseerd papier of bord papier te gebruiken, evenals veldflesschen van karton, inwendig met aluminium bespoten. Ten slotte de rubriek „De militaire techniek in den Octrooiraad". Mavors No. 7 Juli 1917). „De tegenwoordige mobilisatie heeft doen zien, dat de compagnie niet altijd door een kapitein wordt aangevoerd; soms valt aan zeer jonge officieren die eer te beurt. Vooral voor hen zal het niet on welkom wezen een eenigszins uitvoerige behandeling van de taak van een commandant van een voorpostendetachement te kunnen naslaan", aldus vangt Kapt. Kuyper zijn artikel „De Commandant van een voorpostendetachement", aan, dat in de volgende afle vering zal beëindigd worden. Luitenant Schmidt geeft het slot van „Eenige beschouwingen over oorlogvoering in het polderland" en beschrijft daarin de middelen, die de verdediger moet toepasssen; voor ons van geen direct belang. 991

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 73