Ik meen tot goed begrip van het volgende niet beter te kunnen doen, dan een concreet geval bij den kop te nemen, waarvoor ik verwijs naar de schets. Ik zal dit geval eenigszins schematisch behandeien. Een vijand heeft den kampoengrand A B bezet. Een bataljon krijgt de opdracht door het bedekte terrein E F den uitspringenden hoek C D te vermeesteren. Het bataljon zal gesteund worden door een batterij. Na gehouden verkenning en overleg met den batterij commandant besluit de Bat.C. de batterij te doen opstellen achter kampoeng G. De batterijcommandant kan het gedeelte C D niet zien, en het is niet mogelijk een punt te vinden, waar dit wel zou kunnen! Het is te voorzien, dat de opmarsch van het bataljon door het terrein E F zonder ernstige stoornis zal kunnen plaats hebben en daarbij de steun van de artillerie niet noodig zal zijn. Die steun kan trouwens in het bedekte terrein ook niet verleend worden. Bij F echter, op 1 K. M. van C D, moet het open terrein worden betreden en is verder voortrukken van de infanterie zonder steun van artillerie dus onmogelijk. Van hieruit zal de aanval dus feitelijk beginnen, na door de artillerie te zijn voorbereid. En na dat de infanterie zich door hare organen (patrouilles) eenig denkbeeld omtrent de bezetting van C D heeft verschaft. Het is niet zeker, dat F ongestoord of in 't geheel wel zal worden bereikt. Het is niet zeker, dat C D nog bezet zal worden bevonden. Het is niet zeker, dat precies de lijn C D bezet is, de vijand kan ook een lijn meer naar F toe bezet hebben. Wat echter volmaakt zeker is, dat is dit: steun moet en zal door de artillerie verleend worden, anders is de aanval onmogelijk. Meer dan dat, die steun moet worden verleend steeds op het juiste oogen- bük en het vuur moet steeds op het juiste object gericht zijn, zoo lang mogelijk kunnen worden voortgezet, doch worden gestaakt, zcodra het dé eigen troepen in gevaar brengt. Hoe kan men dit alles bereiken Om te beginnen moet de B.C. nauwkeurig op de hoogte zijn gebracht van den tactischen toestand en de plannen van den Bat.C. Alleen indien hij den toestand volkomen begrijpt, zal hij in staat zijn de wellicht schaarsche en onvolledige berichten, die hem te wachten staan, te begrijpen, en zoo noodig initiatief te ontwikkelen. Gedurende het verder verloop van den aanval zal hij zooveel mogelijk (1) Voelt men de waarheid en de kracht van dit „dus" wel? H. H. scheidsrechters? 925

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 7