of zij in haar geheel kan worden gegeven. De delinquent is b de tenuitvoerlegging van de straf geheel gekleed, zoodat het ronc spattende bloed tot het rijk der verbeelding behoort. De straf van, zooals het in vorenbedoeld reglement der stra gevangenis heet, „Het dag en nacht vastgeklonken zijn aan ee zware keten waaraan een 24 ponds kogel verbonden is, welke h met zich moet slepen of dragen, wanneer hij zich verplaatsen wil wordt blijkens nageslagen archiefstukken, ook van ouden datun sedert tientallen van jaren niet meer op de voorgeschreven wijz ondergaan. De gestrafte is aan den kogel verbonden door ee ketting van zoodanige lengte, dat bij het zich verplaatsen de kog< over den schouder of onder den arm kan worden medegevoerc Aan een zoodanig gestrafte worden geen werkzaamheden opge dragen, waarbij hij gedwongen is te loopen Zittende of liggend legt men den kogel naast zich neer; tijdens het baden van 5 - 6 uur n.m. is de gestrafte van ketting en kogel bevrijd. Bij hare toepassing is deze straf derhalve meer een zedelijk kwelling dan eene lichamelijke straf, doch zij is haar het oordee der Regeering uit den tijd. Met betrekking tot de cachotstraf zij medegedeeld, dat die word ondergaan in cellen, waarvan de afmetingen bedragen 3,95 M bi 1,68 M. of 3,39 M. bij 1,81 M De tijdelijk daarin verblijfhoudende krijgsraad-arre'stanten be komen op verzoek tijdens die opsluiting boeken ter lezing waaruit moge blijken, dat over dag de strafkamers ruimschoots ver licht zijn. De privaten in die strafkamers zijn boven stroomend water aan- gebracht en kunnen derhalve geen stank verwekken Aangaand! „het beestachtig kromsluiten der arrestanten" wordt medegedeeld dat kromsluiting nimm.r plaats heeft. Ook wordt ontkend, dat arrestanten wel eens met pekdraad o talidoek worden gebonden. Wat aangaat het reizen op Zondag van leerlingen van de kader- scholen te Tjimahi en Magelang, dit is een gevolg geweest van de bepaling, dat de nieuwe leerlingen op den laatsten dag der maanden Jun» en December bij die inrichtingen moeten aankomen, en van de toevallige omstandigheid, dat dit jaar 30 Juni op een Zondag viel. echter zijn maatregelen getroffen om in den vervolge herhaling te voorkomen. Dat de diensten op Zon- en feestdagen van oudsher overigens zooveel mogelijk worden beperkt, moge blijken uit het Dienst ar^e^ ^4 van het Reglement op den Inwendigen Pt voor huisvesting van de onderofficieren, behoorende tot het detachement militairen, dat met het convooi werd verwacht zoo slecht is gezorgd, wekt bevreemding, omdat tijdig de noodige maatregelen ter zake zijn genomen. Klachten daarover zijn bij het Departement van Oorlog niet ingekomen, zoodat zonder na dere vermelding van feiten verdere inlichtingen ten deze niet kunnen worden verstrekt. 998

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 80