Tot nog toe heeft dit vliegkamp geheel voldaan aan de verwach ting, die daaromtrent t. a. z. van de bruikbaarheid in oorlogstijd wordt gekoesterd, en er bestaat vooralsnog geen redelijke grond tot twijfel, of het aan die verwachting ook zal blijven voldoen Op een in den aanvang van 1916 ingekomen verzoek van den heer Vreeburg om aanstelling tot ingenieur bij den Nederlandsch- Indischen viiegdienst werd aanvankelijk niet ingegaan, omdat inwil liging van bedoeld verzoek voorloopig niet noodzakelijk werd geacht. Bij nader inzien evenwel werd (in Juli 1916) de onverwijlde uit zending van genoemden ingenieur verzocht en gevraagd zoo dat niet mogelijk mocht zijn de noodige stappen te doen, welke der Indische proefvliegafdeeling de diensten van den heer Vreeburg onmiddellijk na de demobilisatie van het Nederlandsche Leger zouden verzekeren. Sedert werd omtrent deze aangelegenheid uit Nederland niets meer vernomen. Het ligt in de bedoeling om in de samenstelling der Indische luchtvaartafdeeling behalve een luchtvaartkundig ingenieur ook een werktuigkundig ingenieur, specialiteit op het gebied van luchtvaart- motortechniek, op te nemen. Indertijd heeft een voorstel om aan nagelaten betrekkingen van verongelukte vliegeniers als ook aan militairen, die ten gevolge van een vliegongeluk ongeschikt zijn geworden voor den mili airen dienst, van landswege een uitkeering te verzekeren, de instemming van den Minister van Koloniën niet kunnen verwerven en was Zijne Ex cellentie van oordeel, dat de voorziening in deze aangelegenheid moest worden gezocht in het toekennen van hoogere bezoldi ging en van bijzondere geldelijke belooningen voor bepaalde verrichtingen. Bij het Departement van Oorlog is een nader voorstel in eerstbe- doelden zin in bewerking. Hoewel de toestand bij den militairen viiegdienst, wat de hoeveel heid materieel betreft als gevolg van de door den oorlog in het leven geroepen omstandigheden niet rooskleurig kan worden ge noemd, bestaat vooralsnog geen reden om dien dienst geheel stop te zetten, te minder, omdat voortdurende oefening noodig is om de vliegvaardigheid te onderhouden. Maatregelen, strekkende om den viiegdienst in de naaste toekomst op breeüen en wetenscbappelijken grondslag te vestigen, zijn bij het Derpartement van Oorlog in voorbereiding. De bewering in de dagbladen, dat de jongste ernstige vliegon gelukken te wijten zouden zijn aan het slechte gehalte van het ma terieel, is ten eenen male onjuist. Met het oog op de nabijheid van Bandoeng, waarmede het vlieg kamp te Soekamiskin telefonisch is verbonden, werd vermeend, dat de aanwezigheid van een geneesheer op het vliegterrein tijdens de vluchten op dat terrein zelf niet noodzakelijk was. Hoewel die nood zakelijkheid ook thans geenszins vaststaat, zijn niettemin maatrege len genomen, opdat voortaan steeds een geneesheer te Soekamiskin beschikbaar zij, wanneer aldaar wordt gevlogen. 1002 0

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 84