Dat de toelagen voor de vliegeniers te gering zouden zijn, kan vooralsnog niet worden toegegeven, doch zal andermaal ernstig worden nagegaan. Inlanders zijn niet uitgesloten van dienstneming bij het vliegkorps. Dat tot nog toe geen aanneming plaats had van personen van dien landaard, vindt zijn oorzaak uitsluitend in de zeer beperkte orga nisatie van het vliegwezen, welke o.a. het nemen van proeven met de bruikbaarheid van Inlanders thans nog niet wenschelijk maakt. Niet-militairen van welken zich enkele voor den vliegdienst hadden aangeboden kunnen uiteraard niet worden aangenomen, daar geen enkele waarborg bestaat, dat in oorlogstijd over hunne diensten zal kunnen worden beschikt, en zij meestal ook zeer be perkt waren in den tijd, dien zij voor de vliegopleiding beschikbaar konden stellen. Eene opleiding tot militair vliegenier eischt minstens 2 jaar onafge broken dagelijksche oefening, terwijl ook daarna het geleerde hehoort te worden onderhouden. Slechts burgers, die een militair verband wenschen aan te gaan en overigens ook voor den vliegdienst geschikt bevonden worden, zouden daar een plaatsing kunnen vinden. Onder af deeling 419A. Uitgaven voor vrijwilligerskorpsen. Omtrent de militaire bruikbaarheid van het vrijwilligerskorps ter Oostkust van Sumatra staan geen gegevens van den laatsten tijd ten dienste. Eenigen tijd geleden is den Militairen Commandant van Atjeh en Onderhoorigheden opgedragen zich dienaangaande op de hoogte te stellen en daaromtrent verslag uit te brengen. In ieder geval ligt het in de bedoeling, om het korps, in vereeni- ging met de in Atjeh en ter Oostkust van Sumatra gelegerde troepen, te doen deelnemen aan de verdediging van het gewest tegen een aan slag van buiten. Het zal daartoe bij oorlogsgevaar tijdig moeten worden gemobiliseerd, ten einde de geoefendheid nog zooveel mo gelijk te vermeerderen. De uitgaven voor het korps gedaan, hebben op grond van het vorenstaande ongetwijfeld ten rechte plaats gehad en zouden zelfs te rechtvaardigen zijn, indien aan het korps de meer beperkte taak ware toegedacht van verzekering van de inwendige orde en rust, de beveiliging van personen en goederen in buitengewone tijdsom standigheden. De statuten van het korps worden ter griffie van den Volksraad neergelegd. 1003

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 85