Iets in Derband met bet nieurne scbietDoor5cbriït. Het begint zoetjes aan tijd te worden om de ervaring met het nieuwe schietvoorschrift te rapporteeren. En al is er tot heden nog weinig naar buiten gekomen betreffende die ervaringen, toch geloof ik niet, dat het voorschrift een slechte pers zal hebben. Het is misschien mogelijk, dat de methode Fabius voor Europeesche militie- legers zeer schoon blijkt en dat kapitein Bierman er met de Europe anen in West-Indië goede resultaten mede bereikte, in Indië zijn gansch andere factoren van kracht en van doorslaande kracht. Een inlander blijft voorloopig nog een inlander in de toekomst schijnt dat anders te zullen worden en de normale inlander van deze, onze tijden wordt zenuwachtig, bingoeng en raakt uit z'n schiet lood bij een methode, die voor alles naar snelheid streeft. Althans in zijn oogen naar snelheid streeft. En probeer hem nu maar eens uit te leggen of beter te doen begrijpen, dat de juist snelle aanslag iets anders is dan snelheid alleen. Hij zal het gaarne aannemen en met welwillendheid toeluisteren, maar na het commando „vuren" doet hij zoo eenigszins mogelijk allebei z'n oogen dicht en tracht in den kortst mogelijken tijd de patronen uit zijn loop te jagen. Als hij de schijf raakt, is dat oentoeng hoofdzaak is „lekas-lekas". De heel enkele inlander, die 't wèl goed leert, is natuurlijk de uitzondering, waardoor elke regel bevestigd pleegt te worden. En zoo is het nieuwe schietvoorschrift ontstaan, dat wel groote zorg wil besteed zien aan het zich eigen maken van een juist snellen aanslag, maar dat ook uitdrukkelijk voorschrijft: om deze redenen speelt de factor „tijd" bij de opleiding wel een groote rol, doch steeds moet de snelheid ondergeschikt blijven aan de juisthei i der richting. Et Ton revient toujours a ses premiers amours. En het kan niet anders dan hartelijk toegejuicht worden, dat aan de juistheid van de richting meer hoogere waarde dan aan de snelheid wordt toe gekend. Dat is en blijft de hoofdzaak in dit nieuwe voorschrift. Het is natuurlijk zeer bezwaarlijk om bij een detachement op de buitenbezittingen, waar vooralsnog patrouiile-loopen hoofdzaak is en de brigades dikwijls maanden lang niet op de schietbaan komen, het schietvoorschrift in korten tijd geheel te doorloopen en thans 966

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 48