C. KRIJGSKUNDIGE en INTENDANCE STUDIËN. NEDERLANDSCH. Maak een opstel, dat een afgerond geheel vormt over een der volgende onderwerpen (lh uur). 1. De Volksraad. 2. Dienstplicht onder de inheemsche bevolking in Nederlandsch- Indië. 3. De hedendaagsche stroomingen in de Indische maatschappij. FRANSCH. Maak een opstel, dat een afgerond geheel vormt over een der volgende onderwerpen. (1M uur). 1. Het automobilisme in moderne legers. Bezette gebied kan als regel niet voorzien in de behoeften der huidige massalegers. Aanvoer noodig van levensmiddelen, kleeding, munitie, afvoer van zieken, gewonden enz. Spoorwegen kunnen hierin slechts tot op zekere hoogte voorzien. Van het eindstation vervoer noodig naar distributieplaatsen en van hier naar de troepen. Auto's daarvoor aangewezen middel, mits bruikbare wegen beschikbaar. Indeeling verschillende types voor verschillende doeleinden, afhankelijk van vermoedelijk te gebruiken wegen en bruggen. 2. De uitbreiding van Bandoeng. Toen Tjandjoer nog hoofdplaats Preanger, Bandoeng een klein plaatsje. Door aanleg spoorweg over Pperwakarta, belangrijk geworden. Voordeelen van Bandoeng boven Batavia voor ves tiging van organen van het leger. Koel klimaat. Oprichting H. B. S., waardoor Bandoeng gekozen werd als woonplaats voor vele kinderen van ouders in de buitengewesten. Overgang van andere takken van dienst. Huizennood. Uitbreidingsplan. 3. De draadlooze telegrafie. Hoe werden vroeger de berichten te land en te water over gebracht? Gestadige vooruitgang. Toepassing van de draadlooze telegrafie ook in dan huidigen oorlog. De beteekenis van de draadlooze telegrafie in het algemeen en voor de koloniën in het bijzonder. DUITSCH. Maak een opstel, dat een afgrond geheel vormt over een der navolgende onderwerpen. (Ui uur). 106

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 108