WereldDrede. De bladen berichtten in den loop van deze maand, dat het Op perbestuur in Nederland aan de Indische Regeering had getelegrafeerd, dat met het oog op den verwachten volkerenbond en de daarmede samenhangende beperking der bewapeningen een paar belangrijke posten betreffende de verdediging van dit eilandenrijk van de be grooting voor 1919 waren geschrapt en dat op de begrooting voor 1920 geen uitgaven voor verdedigingswerken en nieuw materieel toegestaan zouden worden. Ongeveer gelijktijdig bevatten de bladen een telegram meldende, dat de werkzaamheden aan een der voor Indië in aanbouw zijnde kruisers waren stop gezet. Indien bovenbedoelde berichten juist zijn, en wij hebben geen aanleiding om aan hunne juistheid te twijfelen, dan blijkt er uit, dat de verantwoordelijke Regeering in Nederland vast overtuigd is van het tot stand komen van een volkerenbond op het oogenblik nog toekomstmuziek en het meeste vertrouwen in de zegenrijke werking van dien bond heeft. Wij kunnen dan binnen korten tijd veel verder strekkende maatregelen verwachten. Immers, wanneer het Opperbestuur in Nederland een onbeperkt vertrouwen in den a. s. volkerenbond c. a. tot grondslag van zijne militaire politiek in deze gewesten maakt, dan zijn in de toekomst alle militaire maatregelen tegen een mogelijken buiten- landschen vijand overbodig en derhalve in alle opzichten af te keuren. M. a. w., de boven genoemde berichten geven alle aanleiding om te rekenen op eene reorganisatie van het leger tot een een voudig machtsmiddel tot handhaving van de inwendige orde en rust. Het Indische Leger is in zijne tegenwoordige gedaante niet bij machte een ernstigen aanval op dit eilandenrijk met redelijke kans op goeden uitslag te keer te gaan en daarom eigenlijk eene bron van geldverspilling, waarbij wij echter niet mogen vergeten, dat het werkelijk niet ontbroken heeft aan talrijke ernstig gemeende voorstellen om onze weermacht bestand te maken tegen een (1) Ctf dat vertrouwen kans heeft nooit beschaamd te worden, laten wij thans buiten bespreking. 109 1. M. T. 8 1919.

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 115