redmiddel geworden, doch bindt voorshands nog de daarmee voor ziene batterijen aan de wegen. En wat betreft de technische hulpmiddelen van de Europeesche industrie, och arme, laten wij zwijgen over wat, in vergelijking met Europa, voorloopig voor ons hier nog slechts ter beschikking zal staan. Op grond van het vorenstaande blijf ik van meening, dat wij niet klakkeloos moeten overnemen, wat de Europeesche legers nu hebben, doch dat wij behoorlijk moeten overwegen, wat voor onze bijzondere omstandigheden het beste is. Deze opvatting vond ik ondersteund in een artikel „Anschauungen über Artillerieverwendung" in het Schweiz. Zeitschrift für Artillerie und Genie No. 9/10 van 1918, een naar we allen weten gezaghebbend tijdschrift. Aan het slot van dat artikel, vinden we de volgende conclusie: „Sie (dit is een antwoord van den bekenden Artillerie- Generaal Percin aan zijn bestrijders) lehrt, dasz es nicht angangig ist, stets nach berühmten Mustern zu arbeiten, sondern dasz man besser tut sich nach der Decke zu strecken und sich den eigenen Verhaltnissen anzupassen". Wat nu betreft de Veldartillerie, teeken ik in de eerste plaats aan, dat het aanbevolen nieuwe kanon naar mijn plan moet komen inplaats van het tegenwoordige veldkanon; waar hier alzoo nog slechts sprake is van een vervanging en niet van een eerste voorziening, komt het dus eventueel op een paar maanden, desnoods een jaar langer of korter, minder op aan. Overigens ben ik er van overtuigd dat, wanneer wij vragen, onder mededeeling van onze motieven, om een ontwerp voor een kanon van naar schatting 8.5 cM L/17-20 (2) met als eenige eischen (3): totaal gewicht voertuig 1700 K. G. (Veldartillerie); lange houwitser; driedeelige lading; grootste schootsverheid 10a 12 K. M., wij dat in zeer korten tijd zouden hebben gekregen. (1) lk zeg voorshands, want in den loop der tijden zal daarin mijns inziens veel verbetering zijn te brengen. (2) Sedert het schrijven van mijn vorig artikel ontvangen gegevens spreken van houwitsers van 20 kalibers lengte. (3) Ook in mijn vorig artikel sprak ik van ontwerpen naar „in groote lijnen aangegeven eischen". Wat weten wij immers hier thans nog van hetgeen de geschuttechniek ginds heeft voortgebracht? 114

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 120