Zijn genoemde eischen te hoog? Ik verwijs U slechts naar het door Krupp geconstrueerde kanon van 21 cM., dat 120 K. M. ver droeg; een voor ons allen nooit verwacht wonder van vermogen. Ik wensch geen proefgeschutwij zijn gelukkig (wat sommigen blijkbaar nog niet weten) vrijwel over die zucht naar proefnemerij heen. Voor het ons thans aangeboden berggeschut is slechts geëischt: met een tweetal kanonnen schiet- en trekdraagproeven voor enkele weken, in Nederland te houden voor een Commissie van ervaren Indische officieren, om te zien; a. of het aangeboden stuk aan de door de fabriek vermelde gege vens voldoet, voor wat betreft het schieten; b. of wellicht kleine practische wijzigingen noodig zijn voor het trekken of dragen (hier of daar een trekhaak, bevestigingsoog of iets dergelijks). Aldus wenschte ik ook te handelen voor onze verder noodige bestellingen. Aan mijn betoog tegen het vlakbaangeschut heb ik niets meer toe te voegen. Wie bij de Veldartillerie goed uit zijn oogen wil kijken, kan onmogelijk mijn bezwaren ontkennen. Een andere kwestie is de voorgestelde berghouwitser Ook de Amerikanen voerden eenigen tijd geleden voor hun bergartil- lerie uniform een houwitser in en dat zijn nog zoo'n onpractische lui niet. Voor de bergartillerie, die voor ons in bestelling is, kregen wij kortgeleden (I) onverwachts aangeboden: een driedeelige ladingen inrichting van de affuit tot een maximum elevatie van 50° overeen komstig reeds bestaande en in den oorlog gebruikte constructies. Spreken deze nieuwigheden geen boekdeelen? Aan mijn hoofdbezwaar tegen het lange bergkanon is dus hier mede voldaan. Ik stelde een gelijk kaliber voor met den door mij gedachten nieuwen veldvuurmond als een kwestie van groot belang bij de munitiefabricage in massaproductie. Tegenover et nu aan geboden en reeds bestelde 7.5 cM.-geschut met 3-deeIige lading en een maximum elevatie van 50°, laat ik dezen wensch gaarne vallen, omdat wij met dit kanon spoedig voorzien kunnen in een thans zoo pijnlijk gevoeld gebrek. Ten slotte nog even iets over den gedachten veldhouwitser van 12 cM. Dit kaliber heeft men schijnbaar in Europa losgelaten voor de veldhouwitsersblijkens hetgeen ik daaromtrent in een Euro- (1) Nadat ik mijn vorig artikel schreef. 115

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 121