peesch tijdschrift vond, moet de reden daarvan zijn, dat bij den steeds grooter geëischten schootsafstand en dus langer worden van den houwitser (tot 20 kalibers), 12 cM te zwaar werd voor paar- dentradie. Dit bezwaar nu geldt voor ons niet, omdat wij voor de veldhouwitsers heelemaal geen Australische paarden beschikbaar hebben. Welnu, als wij dus toch voor de veldhouwitsers, uit gebrek aan paarden, autotradie moeten kiezen, waarom dan geen 12 cM. in- plaats van 10.5 cM. Veldhouwitser Ik voor mij koos het machtigste kaliber. Ook de Kolonel Logger en de Maioor van Dam van Isselt heb ben het in hun jongste artikelen in net Artilleristisch Tijdschrift nog steeds over 12 cM. Veldhouwitsers. Aan het slot van mijn eerste artikel schreef ik „In het boven staande gaf ik uiteraard mijn persoonlijke denkbeelden, in de „hoop, dat die een aanknoopingspunt mogen vormen voor een te „ontwerpen vastomlijnd plan voor de organisatie en bewapening „der Artillerie van ons toekomstig leger." Ik hoopte dus op een vruchtdragende gedachtenwisseling, waar uit dan het beste zou zijn te distilleeren. Het zou immers wel een vreemd standpunt zijn, als ik vermeend had, dat mijn ontwerp het alleenzaligmakende was. Wanneer echter de kritiek zich slechts tot afbreken gaat bepalen, zooals mij reeds werd aangekondigd, dan wordt daarmee de zaak niet gediend. Mijn bedoeling was: opbouwen! Overigens nog dit: Bij slot van rekening is in dergelijke opstellen als het mijne, de keuze van bewapening en samenstelling der eenheden gegrond op getheoretiseer, op voornemens en verwachtingenhet blijft dus altijd voor een groot deel een quaestie van appreciatie. Verschil van meening zal er dus altijd wel zijn. Laten wij echter elkaar waar- deeren in onzen arbeid; we trachten toch niet ons eigenbelang, doch het groote legerbelang te behartigen. Ch. Kiès, Kapitein der Artillerie. Naschrift. Nadat vorenstaande toelichtingen waren geschreven, verscheen in het December-nummer van dit tijdschrift een bestrijding van mijn eerste artikel, en wel van de hand van den Heer van der Poll. 116

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 122