Speciale geschutsoorten, die een afzonderlijke behandeling eischen <vliegtuiggeschut enz.) daargelaten, heeft de oorlog de noodzaak bewezen van de volgende geschuttypen Een veldkanon van groot vermogen. Een lichte veldhouwitser, die geheel dezelfde beweegbaarheid heeft als het veldkanon, dit kanon zooveel mogelijk moet kunnen vervangen en aanvullen en daarom in geheel dezelfde terreinen moet kunnen optreden. Deze houwitser komt in het algemeen in mindering van wat men zich anders zou voorstellen alleen aan lange veldkdnonnen noodig te hebben. Een zware veldhouwitser, en Een zwaar lang kanon. Het heeft geen nut hier verder uit te weiden over het kaliber van dit geschut. Er is thans literatuur te over om daaromtrent tot een beslissing te kunnen komen. Hoofdzaak is, dat men hetgeen de oorlog op dat gebied heeft geleerd, niet wil corrigeeren door eigen uitvindingen en nieuwe onbegrepen eischen stellen. Wat het zware geschut betreft, wil ik er nog op wijzen, dat ij- dens den oorlog ten aanzien van dit geschut een nieuw hoofdbe ginsel naar voren is getreden, n. 1. dat dit geschut moet zijn in gedeeld bij de divisiën, ook in vredestijd, om een goede samenwer king met de lichte veldartillerie in den oorlog en een goede oe fening in vredestijd te waarborgen. De oorlog heeft ten volle be wezen, dat men dwaalt, zoo men gelooft het zware geschut te kunnen gebruiken, wanneer men het in afzonderlijke verbanden buiten de divisiën wil laten optreden, of het eerst in oorlogstijd aan de divisiën zou willen toevoegen. De aanvoerders, die zulk een artillerie dan toch nog in innig verband met de lichte veldartillerie zouden kunnen gebruiken, bestaan niet. Dit is trouwens duidelijk, want als men nagaat, hoe moeilijk het reeds is een behoorlijke sa menwerking tusschen infanterie en het veldkanon te verkrijgen, dan zal men begrijpen, noe oneindig veel moeilijker het is boven dien nog een behoorlijk gebruik te maken van lichte houwitsers en zware artillerie. Onder omstandigheden zal het gewone veldkanon moeten wor den vervangen door het bergkanon. Hierbij zal men ernstig in het oog dienen te houden, dat het bergkanon als zijnde noodwendig van minder vermogen alleen daar moet worden gebruikt, waar ook de vijand tot het gebruik van berggeschut zal worden gedwongen, en niet over zijn veldartillerie zal kunnen beschikken. 120

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 126