moeten optreden als gewone veldkanonnen. En geen artillerist kan tegenspreken, dat dit alleen kan bij bespanning met paarden. En dat de houwitsers in zulke gevallen veelal gedwongen zullen worden te vuren met betrekkelijk gestrekte banen, zoodat in die gevallen hun opstellingsvrijheid heel wat minder is. Tegen dit alles kunnen wij nu wel dwars ingaan, maar dan is het eenige antwoord: dan zijn wij oneindig veel zwakker dan onze vijanden, en zullen wij met een belangrijk gedeelte van onze artil lerie te laat komen, zoo wij er al ooit komen. Zoo iets mag niet worden geaccepteerd. Is de artillerie met autotractie dan zoo ontzaggelijk gebonden? Ongetwijfeld. Het is toch werkelijk geen geheim, dat zij zelfs in den drogen tijd aan zeer goede wegen gebonden is, en dat in den natten tijd nog tal van voor bereden artillerie zeer bruikbare wegen voor haar gesloten zijn. In stelling brengen van het geschut naast de groote wegen zal met handen moeten gebeuren. Hoe lang zal dat duren, als b.v. de batterijen van een afdeeling naast elkaar in stel ling moeten worden gebracht? En dan, dit geschut weet niet van voorwagens of caissons Hoe zal men in hemelsnaam de enorme hoeveelheid munitie, die noodig is, in de batterijen krijgen En hoe zal het gaan met de aanvulling daarvan? Laten wij ons toch eens nuchter voorstellen, hoe het zou toe gaan b.v. bij een afdeeling motorartillerie, die zelfs op een van onze beste wegen in stelling moet komen. Hoe krijgt men toch al die auto's weer iit de richting? Hoe zullen zij keeren? Hoe nu als batterijen van diezelfde afdeeling, of andere formaties, voorbij moeten trekken? Wat stelt men zich voor, als zulk een afdeeling eens een paar honderd meter terug moet, met voertuigen, dieniet achteruit kunnen rijden zonder de vuurmonden af te leggen, en met handen terug te brengen. Hoe zal het ooit mogelijk zijn dergelijke artillerie bij een voorhoede en dergelijke in te deelen? Wat, als eens een snelle stellingverandering moet plaats hebben? Ik laat het verder aan de fantasie van de lezers over zich een voorstelling te maken van de grenzelooze verwarring, die moet ontstaan, wan neer een groot gedeelte van de artillerie van het veldleger met auto's immobiel wordt gemaakt. En wat de zware artillerie betreft, blijft mijn uitspraak om soort gelijke redenen gehandhaafd, al zijn de redenen ongetwijfeld iets minder klemmend. Wat dan 129

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 135