sterke stellingen. Wellicht komt dan, zooals ik reeds zeide, het vloot- plan weer voor den dag. Misschien moeten wij een heel andere politiek voeren, en in den z. n. „modernen tijdgeest" er alleen een politieleger op na houden, en verder vertrouwen op den „bond der naties". Wie zal zoo maar zeggen, wat de consequenties zijn? Maar die consequenties onder de oogen zien moeten wij. En dat men mij niet beschuldige de zaak te somber in te zien. In'den oorlog is er geen sprake van „somber inzien", alleen van waarheden. Een verrukkelijk optimisme heeft nimmer alleen de overwinning gebracht. Alvorens hier van af te stappen, is het de moeite waard na te gaan, of op Java in de naaste toekomst wel zulk een hoeveelheid vrachtauto's aanwezig is, dat in de behoefte aan trekauto's zou kunnen worden voorzien, als men dat dan beslist zou willen. Volgens de laatst beschikbare gegevens zoo goed mogelijk na gaande, hoeveel voor militair gebruik geschikte lastauto's zich op Java bevinden, kom ik tot een getal van ongeveer 250. Het leger beschikt thans over 38 vrachtauto's, die niet zijn ingericht voor bijzondere doeleinden, zooals hospitaalauto's en dergelijke. Totaal beschikt men dus op Java over ongeveer 283 vrachtauto's. Rekenen we voor alle doeleinden op een reserve van 50°/0, dan houden wij dus over ongeveer 190 stuks. Er bestaan plannen den treindienst en étappendienst zooveel mogelijk te doen plaats hebben met vrachtautomobielen. Hoeveel automobielen hiervoor noodig zullen zijn, kon ik zelfs niet bij be nadering te weten komen. In werkelijkheid zullen er natuurlijk veel meer noodig zijn, dan men denkt. Ik durf gerust te zeggen, dat een aantal van 100 stuks voor dergelijke doeleinden niet te hoog is geschat. Dan houden wij dus over 90 stuks. Vooral voor de zwaardere kalibers zal vervoer van munitie moeten plaats hebben met vrachtauto's, daar het gebruik van bakauto's de colonnes te veel zou verlengen. Ik zal dan ook wel niet ver mis schatten, als ik zeg, dat per batterij gemiddeld minstens 10 vracht auto's noodig zullen zijn. Volgens mijn schattingen zou men dus zonder verderen aankoop van lastauto's 9 batterijen van autotractie kunnen voorzien. Dat zou dus zijn zooiets als een regiment van 3 afdeelingen a 3 batterijen. Hoewel dit aantal vermoedelijk nog wel niet voldoende zou zijn, als men den tegenwoordigen paardenstapel in 't geheel niet wil uitbreiden en dus verder alleen artillerie met autotractie wil toe- 131

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 137