rale stabiliteit dient, is omdat de lift voor den vleugel het grootst is, als de vleugel horizontaal is en niet als de vleugel verticaal staat, en dat daarom, wanneer een vliegtoestel overhelt naar een zijde, de vleugel aan de lager gelegen zijde meer zal dragen dan de op hetzelfde oogenblik opwaarts gekeerde. Dit is niet het geval. De reactie van de vleugels is altijd dezelfde en rechthoekig op de grondlijn (de lijn, die gelijke hoeken met de vleugels maakt en loodrecht op de as van het toestel staat). Aannemende, dat de snelheid constant blijft, zal een verticale vleugel evenveel druk krijgen als een horizontale; zelfs als de vleugel ge heel omgekeerd wordt, zal zij denzelfden druk als tevoren krijgen, maar de „lift" zal dan benedenwaarts zijn gericht. Het behulp van onderstaande figuren zal duidelijk gemaakt worden, waarom een dihedral in beginsel niet zal bijdragen het evenwicht te herstellen. Een in evenwicht vliegend toestel is onderworpen aan twee ver ticale tegengerichte resultanten: één, het gewicht van het toestel,, welke steeds verticaal naar beneden, en de andere, de lift van de vleugels, welke steeds verticaal naar boven loopt. Indien het toestel horizontaal vliegt, moet de lift natuurlijk even wicht maken, dus gelijk zijn aan het gewicht. Veronderstellen wij, dat het toestel door een windvlaag of een andere reden overhelt. Het gewicht W zal dan steeds verticaal naar beneden gericht wezen, maar de lift L, die loodrecht op de grondlijn staat, zal dan evenveel overhellen als het toestel. Daar verondersteld wordt, dat de snelheid constant blijft, is L nog steeds gelijk aan W, maar de kracht tegengesteld aan W wordt L cos a. (als de hellingshoek is van het toestel). Klaarblijkelijk zijn geen andere krachten aanwezig, welke het la terale evenwicht trachten te herstellen. Andere oorzaken moeten echter ontstaan en het zijn deze, die het herstellende effect bewer ken. In de eerste plaats zal de verticale component van L, L cos kleiner zijn dan L en daar L W, zal ook L cos x kleiner moeten, zijn dan W. Het toestel zal daarom beginnen te dalen. 137

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 143