voorts bij het maken van bochten in den beginne te zorgen, dat zij liever een weinig naar buiten uitslippen, dan de kans te loopen in een binnenwaartsche „slip" te komen. In beweeglijk weer is het naar mijn meening ook voor meer er- varenen aanbevelenswaardig niet te veel naar binnen te hellen en de bochten daarom dus ruimer te~ nemen. ïn verband met den slotzin van T.'s beschouwing, waarin hij zegt: „Is men verder geprepareerd tegen het optreden van plotselinge „drukken op het hoogtestuur, dan kunnen dergelijke catastrofes in de „toekomst vermeden worden," is het wel de moeite waard kennis te nemen van een beschouwing Over ongelukken en hunne oorza ken, voorkomende in het Journal of the Royal Naval Medical Service, gegeven door den arts in tijdelijken dienst Dr. H. Graeme Anderson, die drie jaar dienst gedaan heeft bij de luchtvaartdienst der Britsche Koninklijke Marine en hierdoor meer licht heeft gebracht over de oorzaken van ongelukken op vliegscholen. Een kort uittreksel zal ik hieronder laten volgen: In een tijdvak van 6 maanden werden op een vliegstation, waar onderricht gegeven werd, 9000 vluchten gemaakt met een totalen tijdsduur van 4000 uren, waarbij 58 vliegtuigen vernietigd of zwaar beschadigd werden; de gevallen met kleine beschadigingen, zooals ge broken draden of verbogen assen, zijn hierbij niet in rekening gebracht. De oorzaken nagaande vond hij, dat één te wijten was geweest aan een defect aan het vliegtuig, 42 aan fouten bij het schatten, 7 aan het verliezen van het hoofd, 4 aan hersenvermoeienis, en 4 waren onvermijdelijk. Van de laatst genoemde waren twee te danken geweest aan in het gras verborgen hindernissen en twee veroorzaakt door een botsing in de lucht op zes meter boven den grond. Dus op elke 155 vluchten één ernstige val. 9 gebeurden bij de eerste solovlucht, een gelijk aantal bij de tweede, 4 bij de derde, 3 bij de vierde, 3 bij de vijfde, 1 bij de zesde, 8 bij de zevende, 1 bij de achtste, 2 bij de negende, 1 bij de tiende, 2 bij de twaalfde, en 14 na 10 uren. Uit het voor gaande kan men de gevolgtrekking maken, dat de leerling bij de 7de solo te veel zelfvertrouwen krijgt en een weinig zorgeloos wordt. In deze drie jaren van ondervinding heeft hij nooit gezien, dat een toestel in de lucht brak, maar wel herinnert hij zich het geval me degemaakt te hebben, dat een kabel van het hoogteroer van een katrol afliep en beklemd raakte met het gevolg, dat het toestel van 70 meter hoogte in den grond dook en beide inzittenden ernstig gewond werden. 140

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 146