Van de 42 ongevallen door fouten in het schatten, gebeurden er 4 bij het opgaan en 38 bij het landen, de laatsten gewoonlijk door het inisschatten van den afstand, zoodat het toestel te vroeg of te laat werd vlak gebracht; dit kan te wijten zijn aan onvoldoende onderricht, indien het gezichtsvermogen beneden het normale is, of aan een vertraagd accomodatievermogen van het oog. Normaal moet dit 19/ioo of 20/iooo seconde bedragen. Het kan vertraagd wor den o.a. door vermoeienis of onmatigheid, maar aan den anderen kant staat er tegenover, dat het bij sommige overigens physiek normale personen aangetroffen wordt. Bij de keuze voor candidaten voor de luchtvaart kan dan ook niet voldoende de aandacht ge vestigd worden op een voldoend snelle reactie der zintuigen. Door de Fransche autoriteiten op medisch gebied worden de candidaten afgewezen, indien deze reactietijden vertraagd worden bevonden. Het verliezen van het hoofd gebeurt vrij dikwijls in meerdere of mindere mate en is de oorzaak geweest van menig ongeluk. De leerling heeft bij zijn eerste alleenvluchten zijn geestkracht uiterst gespannen om voor alles op zijn hoede te zijnhet gevoel van de aanwezigheid van gevaar, ofschoon zich niet doen geldend, is altijd onbewust aanwezig. Onder den plotselingen invloed van een on verwacht zich opdoende moeilijkheid kan de macht over zijn denken en doen een oogenblik falen, met als gevolg, wat wij verstaan onder het hoofd verliezen. In een sireng beslissend oogen blik heeft hij snel te overleggen, te beslissen en te handelen; maar bij het verliezen van het hoofd is het geestesevenwicht verbro ken (geen geestesinertie), de verkeerde beslissing wordt genomen en uitgevoerd. Na ,het verliezen van het hoofd is er zelden meer gelegenheid de gemaakte dwaling te kunnen herstellen. In tegenstel ling met het verliezen van het hoofd heeft men de hersenvermoeie- nis, waarin de leerling alle kracht heeft verloren nog te kunnen oordeelen, een beslissing te nemen en te handeleneen toestand van geestesinertie is ingetredendit wordt veroorzaakt door de snel achtereenvolgende prikkelingen van zijn geest gedurende de vlucht; hij voelt zich alleen, een opeenvolging van vergissingen gebeurt in de luchthij voelt, dat hij niet kan volhouden het vliegtoestel te kunnen blijven besturen vrees grijpt hem niet aan, maar de enormiteit van het geheel doet hem ontstellen hij voelt zich hul peloos en verlaten en een toestand van geestesvermoeienis treedt in, waarin hij in een staat van gevoelloosheid de gebeurtenissen afwacht en het toestel vrijwel niet meer bestuurt. 141 I. M. T. 10 1919.

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 147