Na de bestudeering van een honderdtal eerste-solo-vlucht-be kentenissen is Dr. Anderson tot de overtuiging gekomen, dat een goed deel van de ongevallen te wijten zijn aan hersenvermoeienis. Leerlingen, die er vatbaar voor zijn, wordt aangeraden het vhe gen op te geven, daar hun aard hen ongeschikt maakt voor lucht- arbeid. Vrees komt zelden voor bij eerste solovluchtener is veel te veel te doen bij het controleeren der instrumenten, enz maar menig leerling heeft bekend, dat er onbewust vrees is - dat er ergens achter in het hoofd een gevoel voor gevaar op de loer ligt, maar dat het zich zelden doet gevoelen. In 2 gevallen hadden de leerlingen last van malaria in de lucht en moesten daarom hun vliegopleiding staken, terwijl in één geval zich een beroerte had voorgedaan. De leerling, bij wien dit laatste zich had voorgedaan, kreeg een ongeluk, doordat hij na een steue daling geen enkele poging deed het toestel vlak te brengen hetgeen te wijten was aan den aanval van beroerte, die hi] in de lucht had gekregen. Hij kwam er gelukkig van af met een gebroken er.ke In een plan voor een ontwerp van geneeskundige hulp bi] vlieg- scholen raadt hij aan, zoo een ongeluk op eenigen afstand zou mogen voorkomen, zoo mogelijk den dokter per vliegtuig te hulp te zenden en teekent daarbij aan: Ikzelf ben nu meer dan dertigmaal na het gebeuren van een ongeval door de lucht toegesneld ter ver leening van geneeskundige hulp en ben overtuigd van het nut van deze methode om vlug hulp te kunnen bieden en niet uitgeput en buiten adem aan te komen, wat het geval is, als men een goed eind te voet zou moeten afleggen. W. Leendertz, Eerste-Luitenant der Artillerie bij de Proefvliegafdeeling. naschrift. Uit het artikel van den Heer Leendertz meen ik een bedekt verwijt te moeten lezen, dat ik noodlandingen in het algemeen te eenvoudig zou hebben voorgesteld. Dit is toch geenszins het geval. Het landen op ongeprepareerd terrein vereischt zeer veel routine en behoort dan ook grondig beoefend te worden. Voor een dusdanig ervaren bestuurder levert het neerzetten van zijn toestel op elk gewild stukje 142

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 148